APLIKACJA MOBILNANEW
ODBIERZ TWÓJ BONUS :: »

Otwarto ponownie Bibliotekę Aleksandryjską

2003-01-03 - 2003-01-03
W egipskiej Aleksandrii otwarto bibliotekę nawiązującą swoimi tradycjami do antycznej Biblioteki Aleksandryjskiej, będącej swego czasu najsłynniejszym księgozbiorem starożytności.

Sławną starożytną Bibliotekę Aleksandryjską założył prawie 2300 lat temu król Filadelfos I Ptolemeusz. Zgromadzono w niej około 600 tysięcy zwojów papirusu - praktycznie całą wiedzę naukową, literaturę i publicystykę świata hellenistycznego i Bliskiego Wschodu. Korzystali z niej m.in. Archimedes i Euklides, a jednym z bibliotekarzy był poeta Kallimach, który sporządził katalog zbiorów.

Bibliotekę dwa razy trawił ogień. Raz z rozkazu Juliusza Cezara, drugi raz z nakazu cesarza Teodozjusza, który zakazywał kultów pogańskich.

Odbudowa biblioteki była kontrowersyjnym przedsięwzięciem. Krytycy uważają, że bezpowrotnie zniszczono wiele cennych zabytków antyku. Podkreśla się też, że nowa biblioteka powstała w kraju, w którym władze państwowe, jak i instytucje i autorytety islamskie uprawiają bezceremonialną cenzurę. Na półkach biblioteki brak na przykład książek egipskiego laureata nagrody Nobla - Naguiba Mahfouza - ocenzurowanych przez otwierającego bibliotekę prezydenta Mubaraka.

W uroczystościach uczestniczyło oprócz prezydenta Egiptu, Hosni Mubaraka około 3000 gości. Budowa obiektu trwała 12 lat i kosztowała 220 milionów dolarów. Połowę tej sumy wyłożył Egipt, resztę inne państwa. Biblioteka Aleksandryjska ma specjalny status, a jej działalność nadzoruje prezydent Egiptu.

(PAP)
więcej ciekawostek »