ODBIERZ TWÓJ BONUS :: »

Odkryto tajemnicze miasto w Meksyku

2010-04-28 - 2010-04-28
Amerykańscy archeolodzy z Uniwersytetu Stanu Kolorado odkryli w Meksyku prekolumbijskie miasto indiańskiej kultury Purepecha i sporządzili jego plan - informuje serwis internetowy Los Angeles Times.

Odkrycia dokonano w okolicach Jeziora Patzucaro na Wyżynie Meksykańskiej, w stanie Michoacan w południowo-zachodniej części Meksyku.

Jak poinformował archeolog Christopher Fisher, kierujący zespołem naukowców, nieznane wcześniej miasto znajduje się w odległości około 10 kilometrów od stanowiska archeologicznego Tzintzuntzan, gdzie znaleziono pozostałości ośrodka ceremonialnego ostatniej stolicy państwa Purepecha.

Indianie Purepecha stworzyli w tej części dzisiejszego Meksyku własne silne państwo, nazywane też państwem Tarasków, istniejące w okresie 1300-1530 r. n.e., które w okresie prekolumbijskim skutecznie opierało się naporowi imperium Azteków, a uległo dopiero Hiszpanom po śmierci swojego ostatniego władcy w 1530 r., 11 lat po przybyciu do regionu Ferdynanda Corteza.

Odkryte miasto zajmuje obszar o powierzchni około 5 kilometrów kwadratowych, a wśród jego budowli znajdują się niewielkie świątynie, place, piramida oraz domu mieszkalne.

Miasto, któremu jeszcze nie została nadana nazwa, znajduje się obecnie w odległości kilku kilometrów od wschodnich brzegów Jeziora Patzucaro, ale kilka stuleci temu znajdowało się znacznie bliżej, około 400 metrów od linii brzegowej jeziora, którego poziom wody znacznie się obniżył od tego czasu.

Naukowcy nie ujawnili dokładnej lokalizacji odkrytego miasta z obawy przed ryzykiem grabieży, gdyż stanowisko nie należy jeszcze do strefy chronionej przez Narodowy Instytut Antropologii i Historii Meksyku.

Jak poinformował C. Fisher, zespół archeologów przeprowadził badanie stanowiska i opracował plan odkrytego miasta, ale naukowcy nie prowadzili na tym etapie prac wykopaliskowych.

Ustalenia zespołu z Uniwersytetu Kolorado zostały zaprezentowane kilka dni temu na corocznym zjeździe Towarzystwa Amerykańskiej Archeologii.

(PAP)

więcej ciekawostek »