APLIKACJA MOBILNANEW
ODBIERZ TWÓJ BONUS :: »

Nowa trasa turystyczna - Szlak Królestwa Kongresowego

2003-05-26 - 2003-05-26
Z Marchwacza do Kalisza prowadzi uruchomiony w ten weekend dla turystów "Szlak Królestwa Kongresowego". Po raz pierwszy "przetarło" go w sobotę 20 rowerzystów i 50 piechurów.
Po kongresie wiedeńskim w 1815 r. utworzono Królestwo Polskie, zwane potocznie "Kongresowym". Na mocy nadanej Polakom przez cara Rosji Aleksandra I Konstytucji utworzono wówczas województwo kaliskie, które - wraz z województwem mazowieckim - objęto industrializacją. W Kaliszu i w pobliskim Opatówku należącym do gen. Józefa Zajączka zlokalizowano przede wszystkim przemysł włókienniczy.

Początek nowego szlaku zaczyna się obok pałacu w Marchwaczu, gdzie w latach 1815-1831 gospodarował Bonawentura - jeden z Braci Niemojowskich, którzy przewodzili grupie opozycyjnych posłów tzw. "Kaliszan". Do dziś istnieje tutaj klasycystyczny pałac wzorowany po przebudowie na warszawskich Łazienkach, stajnie, stróżówki, park krajobrazowy i liczne zabudowania folwarczne.

Z Marchwacza szlak prowadzi do Opatówka, gdzie znajduje się dom Agatona i Stefana Gillerów - braci, z których jeden był poetą, a drugi m.in. członkiem Rządu Narodowego w Powstaniu Styczniowym. Stąd jest już blisko do budynków manufaktury Fiedlerów z 1824 r., gdzie dziś mieści się Muzeum Historii Przemysłu - jedna z trzech tego typu placówek w kraju. Kilkadziesiąt metrów dalej, turyści mogą podziwiać dawną cukiernię gen. Zajączka i umieszczony na niej jego oryginalny herb "Świnka".

Po przeciwnej stronie, przez neogotycką bramę, wchodzi się do angielskiego parku, w którym największą atrakcją jest najstarszy w Polsce używany mostek żeliwny z 1824 r. Poprzez łąki i lasy, turyści dotrą do Kalisza - najstarszego miasta w Polsce, ale mogą też wybrać inny szlak i zwiedzić Antonin, gdzie w Pałacu Myśliwskim Książąt Radziwiłłów koncertował młody Chopin.

Równie dobrym wyborem na nowym szlaku będzie sam Kalisz - miasto bogate w zabytki nadające mu do dziś swoistego charakteru. Zachowały się tutaj m.in. gmachy Szkoły Wojewódzkiej i Trybunału z 1820 r., starszego od nich o 5 lat mostu kamiennego, stare kamieniczki, zabudowania fabryczne i manufaktury, zespół więzienny z 1844 r., gmach teatru i stylowa starówka oraz sanktuarium św. Józefa będące krajowym centrum kultu tego świętego.

Nowa trasa została uruchomiona dzięki pasji pracowników Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku i finansowej pomocy wójta gminy Jana Wolfa. "Dla wszystkich, którzy pokonają chociaż fragment szlaku, będzie to nie tylko sportowy wyczyn, ale prawdziwa lekcja historii", powiedział PAP adiunkt w MHP Jarosław Dolat.

(PAP)
więcej ciekawostek »