APLIKACJA MOBILNANEW
ODBIERZ TWÓJ BONUS :: »

Lodowiec Pine Island topnieje

2009-08-19 - 2009-08-19
Jeden z największych lodowców Antarktydy - Pine Island topnieje czterokrotnie szybciej niż przed dziesięcioma laty. Jeśli tempo topnienia nie zmniejszy się, to lodowiec zniknie już za około sto lat - podaje BBC News. Ten lodowiec Antarktydy Zachodniej traci 16 metrów rocznie. Od 1994 r. zmniejszył się o 90 metrów, co ma poważny wpływ na podnoszenie się poziomu morza.

Obliczenia dokonane przez naukowców z University College London wskazują, że lodowiec zniknie już za około 100 lat. Badania przeprowadzone 15 lat temu wskazywały, że lodowiec stopi się całkowicie za 600 lat.

Jak podają naukowcy, lodowiec najszybciej topnieje w środkowej części, co grozi jego pęknięciem, a to z kolei może spowodować, że globalny poziom wody w morzach i oceanach może się ponieść o ok. 3 cm.

Lodowiec Pine Island jest pod obserwacją naukowców od wielu lat. Obawiają się oni, że jego rozpad może doprowadzić do dezintegracji lodowej pokrywy całej Zachodniej Antarktydy.

Pine Island jest jednym z pięciu największych na Antarktydzie lodowców. Jego krawędź jest położona na płytkich wodach, a dalej pod nim jest sięgające 2000 metrów głębokości dno oceaniczne. Takie ukształtowanie powoduje, że jeśli lodowiec cofnie się tak, że krawędź znajdzie się na głębokiej wodzie, to całość lodowca może się zdestabilizować i stopniowo rozsypać.

To z kolei wywołałoby efekt domina i destabilizację całego lądolodu Antarktydy Zachodniej, który zsunąłby się do Morza Amundsena, podnosząc poziom oceanów. Pociągnęłoby to za sobą także destabilizację części lądolodu Antarktydy Wschodniej, a jest w nim tak wielka ilość wody, że wystarczyłoby na podniesienie poziomu oceanów o około 65 metrów.

Topnienia nie opóźnia m.in. rosnąca temperatura wody w oceanach. Według raportu National Oceanic and Atmosferic Administration, w lipcu br. woda w oceanach osiągnęła swój rekord ciepła, bijąc dotychczasowy z 1998 roku. W lipcu średnia temperatura wody w oceanach na świecie była wyższa o 0,59 stopnia Celsjusza. Podczas gdy w poprzednich latach średnia ta wynosiła 16,4 stopnia Celsjusza. Pokrywa lodu morskiego Antarktydy zmniejszyła się o 6,1 proc. licząc od 1979 r.

(PAP)
więcej ciekawostek »