APLIKACJA MOBILNANEW
ODBIERZ TWÓJ BONUS :: »

Litwa: pomniki komunistów wyrzucone z parku

2007-03-06 - 2007-03-06
Siedem pomników działaczy rewolucyjnych i sowieckich, które do niedawna stanowiły cześć bogatej ekspozycji słynnego litewskiego Parku Grutas, prezentującego architekturę i sztukę okresu radzieckiego, zostało zdemontowanych i znalazło się poza obrębem parku. W ten sposób właściciel parku Viliumas Malinauskas protestuje przeciwko żądaniom litewskiego Zrzeszenia Obrońców Praw Autorskich płacenia za prezentowanie tych rzeźb 6 proc. podatku od zysku uzyskanego ze sprzedaży biletów.

- Teraz te dzieła leża tuż przy kasach parku i każdy może je obejrzeć nie płacąc za bilet - wyjaśnia Malinauskas.

Spór wokół prezentowania niektórych pomników w Parku Grutas trwa na Litwie już od kilku miesięcy. Początkowo właściciel parku odrzucał żądania Zrzeszenia. Następnie pomniki, których autorzy zgłaszają finansowe pretensje, zostały owinięte czarną folią, a teraz po prostu usunięto je z parku.

Malinauskas twierdzi, że do płacenia tantiem nie ma ani podstaw prawnych, ani moralnych.

86 pomników i rzeźb prezentowanych w Parku Grutas państwo litewskie wydzierżawiło wystawcy na 20 lat. Większość autorów tych pomników nie żąda pieniędzy za ich prezentowanie, gdyż, jak przyznaje, w swoim czasie państwo już zapłaciło im honorarium.

- Przed sześcioma laty, gdy powstawał park, zdemontowane, wysadzone w powietrze Leniny, Staliny, Dzierżyńscy poniewierały się gdzieś w podwórkach, na wysypiskach. My je odnajdywaliśmy, restaurowaliśmy i ustawialiśmy ponownie na cokołach. Wówczas autorzy pomników przyjeżdżali do Grutas i wielu z nich cieszyło się, że ponownie ich dzieła są prezentowane. Żaden nawet nie wspomniał wtedy o pieniądzach - mówi Viliumas Malinauskas.

Park Grutas znajdujący się nieopodal kurortu Druskienniki jest bardzo popularny nie tylko na Litwie; znany jest też za granicą. Każdego roku odwiedza go tysiące osób. Jeszcze przed oficjalnym otwarciem na prima aprilis odwiedziło go ponad 100 tysięcy osób.

Na ponad 200 hektarach lasu zgromadzono nie tylko monumentalne, ale całkiem niewielkie pomniki komunizmu. Poza tym w parku znajduje się około półtora miliona różnych innych eksponatów - plakatów, sztandarów, odznak, książek i gazet z okresu reżimu represyjnego. Prezentowane są filmy dokumentalne tego okresu.

Na terytorium parku znajduje się też mini-zoo. Jest też plac zabaw, gdzie można się pohuśtać na huśtawkach w okresu radzieckiego.

Jest restauracja, która m.in. serwuje typowe potrawy minionych lat na blaszanych talerzach, nie podając noży.

Park Grutas odwiedzają ci, którzy chcą przypomnieć sobie okres radziecki, jak wyglądał Lenin, czy Stalin stojący niegdyś pod oknami ich domów. Przywożone są dzieci i uczniowie, dla których park ten jest doskonałą lekcją historii.

(onet.pl)

więcej ciekawostek »