APLIKACJA MOBILNANEW
ODBIERZ TWÓJ BONUS :: »

Krzyż na Giewoncie w rejestrze zabytków

2007-09-07 - 2007-09-07
Małopolski Wojewódzki Konserwator Zabytków Jan Janczykowski potwierdził, że krzyż - ustawiony przez górali na szczycie Giewontu w 1901 r. - został wpisany do rejestru zabytków woj. małopolskiego. 'Ten krzyż ma już swoje lata. Jest charakterystycznym elementem krajobrazu tego miejsca, pod względem historycznym, kulturowym i krajobrazowym zasługuje więc na umieszczenie go w rejestrze'.

'Wpisanie obiektu do rejestru zabytków daje możliwość starania się o dotacje na jego remont i konserwację, ale po ostatnich oględzinach wygląda na to, że wystarczy malowanie antykorozyjne. Zrobimy to więc, jak w latach dziewięćdziesiątych, własnym sumptem' - powiedział Skawiński. 'Zanim zlecimy ekspertyzę, powtórzymy oględziny, ale do tego potrzebujemy dobrej pogody' - dodał. W środę w rejonie Giewontu leżało ok. 40 cm śniegu.

Burmistrz Zakopanego Janusz Majcher przypomniał, że władze miasta podjęły starania o wpisanie krzyża do rejestru zabytków w 100- lecie postawienia go na Giewoncie czyli w 2001 roku. 'Cieszę się, że wreszcie tak się stało. Teraz wraz z konserwatorem zabytków i TPN połączymy siły, aby wspólnie finansować konieczne remonty tak cennego dla miasta i Polski obiektu kultu religijnego oraz symbolu Zakopanego' - zapewnił burmistrz.

Krzyż na Giewoncie stoi na wysokości 1895 m n.p.m. Górale wnieśli elementy żelaznej konstrukcji na wierzchołek na własnych plecach, zmontowali je, a 2,5-metrową podstawę zabetonowali w skale.

Inicjatorem ustawienia krzyża na Giewoncie przed 106 laty, na wzór mody panującej we Włoszech, był ówczesny proboszcz Zakopanego ks. Kazimierz Kaszelewski. Co roku do krzyża na Giewoncie - w dniu kościelnego święta Podniesienia Krzyża - ciągną religijne pielgrzymki.

Z czasem Giewont i ustawiony na nim krzyż stały się symbolem Zakopanego. Od 1997 r. widnieją one razem z symbolem władzy papieskiej - skrzyżowanymi kluczami św. Piotra - w herbie miasta. Krzyż wystaje ze skały na wysokość ok. 15 metrów i jest widoczny z odległości wielu kilometrów.

W 2001 r. do rejestru zabytków wpisana została zakopiańska Rówień Krupowa.

(wp.pl)

więcej ciekawostek »