APLIKACJA MOBILNANEW
ODBIERZ TWÓJ BONUS :: »

Kaziukowe serca, palmy i obwarzanki na wileńskim targu

2003-03-04 - 2003-03-04
W piątek rozpoczął się Kaziukowy Jarmark. Związany tradycją ze świętym Kazimierzem był od XVII w. ważnym wydarzeniem w życiu Wilna. Po drugiej wojnie światowej i włączeniu Litwy do ZSRR Kaziukowe Jarmarki zostały zakazane. Po odzyskaniu niepodległości, Kaziuk powrócił na wileńską starówkę.

W czasie jarmarku handluje się głównie wyrobami z drewna. Można kupić: łyżki, miski, zydle, fujarki, maglownice, maselnice, ale także gliniane koguciki, ręcznie tkane ręczniki czy kołowrotki.

Zwyczajowo na Kaziukowym Jarmarku pojawiają się palmy wielkanocne z pięknie ułożonych suszonych, sztucznie barwionych kwiatów, ziół i traw. Do kupna smorgońskich obwarzanków, zachęcano okrzykami w wileńskiej gwarze: "Obwarzanki sprzedaja, dziurki darmo oddaja". Natomiast chłopcy kupowali dziewczynom "kaziukowe serca" zdobione lukrowanymi żartobliwymi napisami: "Kaziukowa serca daja, bo na złotnia mnie nie staja", "Zapamiętaj sobie dzień, gdy ja mówił kocham cień", "Serca moja hyc na twoja - powiedz, czy ty będziesz moja?".
Niestety, te ostatnie tradycje są już prawie całkowicie zapomniane.

Nie spotyka się już kataryniarzy, których zastąpiły zespoły ludowe występujące w tym roku na Placu Ratuszowym, centralnym miejscu jarmarku. W ciągu trzech dni wystąpi ponad 20 litewskich zespołów folklorystycznych, dziecięcych i wiejskich kapel.

Oczekuje się, że tegoroczny jarmark odwiedzi - jak co roku - około pół miliona ludzi.

(PAP)
więcej ciekawostek »