APLIKACJA MOBILNANEW
ODBIERZ TWÓJ BONUS :: »

Inauguracja Roku Żubra w Polsce

2004-02-25 - 2004-02-25
W najstarszym w Polsce Białowieskim Parku Narodowym zainaugurowano w piątek obchody "Roku Żubra". W tym roku mija bowiem 75. rocznica restytucji, czyli uratowania tego gatunku od zagłady.

Po zupełnym wytępieniu pierwsze żubry wróciły do Białowieży w 1929 roku, a naukowcy zaczęli prace nad ich uratowaniem. W ramach restytucji pierwsze żubry wypuszczono na wolność w Puszczy Białowieskiej w 1952 roku. Pierwsze cielę w wolnym stadzie urodziło się pięć lat później.

Dzięki badaniom wiadomo, że najcięższy samiec żubra ważył 920 kg, samice są o połowę lżejsze. Żubr biega z prędkością 40 km na godzinę. Żubry jedzą głównie trawy, pędy drzew, korę. Wiosną przepadają za zawilcami, zimą - za żołędziami. Żubr potrafi zjeść dziennie około 60 kg paszy. Zwierzę to dożywa 25-30 lat. Najdłuższa znana trasa, jaką pokonał żubr w Polsce, to 700 km.

Dziś w polskiej części Puszczy Białowieskiej żyje około 350 żubrów. Według niektórych specjalistów, to za dużo. Naukowcy, przyrodnicy, Ministerstwo Środowiska, park narodowy zastanawiają się nad nowymi strategiami hodowli żubrów, dla których Puszcza Białowieska powoli staje się za ciasna. Zimą brakuje też pokarmu. Jednym z postulowanych rozwiązań jest szukanie dla żubrów nowych siedlisk w innych puszczach, by mogły się tam stopniowo "przesiedlić".

(PAP)
więcej ciekawostek »