APLIKACJA MOBILNANEW
ODBIERZ TWÓJ BONUS :: »

Domino Day: Rekord pobity w Holandii

2006-11-18 - 2006-11-18
W Leeuwarden, stolicy holenderskiej Fryzji, po raz trzeci pobity został rekord Guinessa w układaniu i przewracaniu kostek domina. W hali Frisian Expo Center przewróciło się 4.079.381 kostek z monumentalnej konstrukcji, jaką przez dwa miesiące układała ponad 90-osobowa grupa budowniczych. Wśród nich było 18 Polaków.

Losy rekordu ważyły się do ostatniej chwili. 22 rachmistrzów musiało przeliczyć ile z 400 tys. kostek przewróciło się w ostatnim, decydującym o rekordzie zadaniu. Ostatecznie, gdy okazało się, że rekord został pobity, budowniczowie odśpiewali przebój grupy Queen 'We are the champions'.


PAP


Polscy konstruktorzy - najliczniejsi wśród 90-osobowej grupy z 13 krajów Europy - przyznawali, że zdarzały się w ich pracy momenty zwątpienia. - Były chwile tęsknoty za rodzinami i momenty zwątpienia, kiedy np. na skutek jakiegoś błędu przewrócił się fragment konstrukcji, który budowaliśmy przez kilka dni - mówiła Agnieszka Dziuńka. Na potrzeby show zatrudniony był nawet psycholog - motywator, który uczył budowniczych sposobów relaksowania się, radzenia sobie ze stresem i koncentrowania sie na wykonywanym zadaniu.

- Kiedy pierwszy raz zobaczyłam pustą halę i rozrysowane na ścianach i podłodze konstrukcje pomyślałam, że to nie ma prawa się udać - powiedziała dziennikarzom Małgorzata Kryńska.

Pytani o to, co zostanie im po zakończeniu show, gdy zgasną już światła i opadną emocje, budowniczowie odpowiadali, że szczególnie cenne są znajomości i przyjaźnie jakie nawiązały się podczas wspólnego mieszkania i pracy. - Mieszkaliśmy i pracowaliśmy razem, grupy narodowościowe były pomieszane. My szczególnie przyjaźniliśmy się z Chorwatami i Rosjanami - relacjonował Ryszard Jaworski.

Tematem przewodnim tegorocznego Domino Day była muzyka. Organizatorzy zaprezentowali widzom historię cywilizacji malowaną dźwiękami muzyki - od klasyki z Mozartem, Beethovenem, Wagnerem, i walcem tańczonym pod kryształowym kandelabrem, poprzez swinga i jazz gangsterskich lat 30 i 40, gdzie odsłoniła się pierwsza strona wymyślonej gazety z Alem Capone, ścigającym go Eliotem Nessem i rekordowym odbiciem baseballisty Babe Rutha, aż po hip- hop i brzmienia muzyki świata.

Bardzo widowiskowa była ilustracja lat 60-tych - ery Wodnika i czasów dzieci kwiatów. W tym projekcie śpiewały m.in. zespoły Procol Harum, Mamas and Papas, oraz John Lennon. Kostki domina układały się w psychodeliczne wzory, a na podłodze pojawiały się najsłynniejsze hasła epoki - 'Give peace a chance' i 'Make love not war'. Zaprezentowano też autobus z klocków, które spadając odkryły jeden z symboli hipisowskiej rewolucji - volkswagena busa - kultowego 'ogórka'.

Twórcy Domino Day 2006 nie zapomnieli o muzyce świata - przewracające się kostki zabrały widzów w muzyczną i wizualną podróż po kontynentach - oraz hip-hopie, z jego najważniejszymi elementami - superdługimi limuzynami i biżuterią z brylantów. Swój projekt mieli też giganci popu - w tym Michael Jackson, którego buty z charakterystycznymi białymi skarpetkami odtańczyły księżycowy taniec króla muzyki pop.

Epokę disco symbolizował m.in. termometr, z temperaturą rosnącą w rytm przeboju grupy Bee Gees 'Saturday Night Fever', a także tancerz z charakterystyczna fryzurą afro. Nie zabrakło również przebranych w charakterystyczne stroje członków zespołu Village People i ich największego przeboju 'YMCA'.

W czasy rock and rolla wprowadzili widzów Elvis Presley, Bill Haley, i Marilyn Monroe, której sukienka uniosła sie do góry w odwzorowaniu słynnej sceny z filmu 'Mężczyźni wolą blondynki'. Pojawił się również sam Król rock and rolla, a także inna ikona tamtych czasów - James Dean.

Realizowany przez firmę Endemol - znaną m.in. z programu Big Brother - show transmitowany był w telewizjach m.in. w Austrii, Niemczech, Wielkiej Brytanii, Holandii, Hiszpanii, Rosji i Polsce. Gwiazdą i 'starterem' imprezy była Kim Wilde, która po 10 latach milczenia nagrała nową płytę i wraca na scenę.

(interia.pl)

więcej ciekawostek »