Dla wielu z nas to marzenie, na którego spełnienie czekamy cały rok. Przebodźcowani, wciąż dokądś się spieszący, miotający się pomiędzy pracą a domem, wypatrujemy z utęsknieniem chwili, kiedy oderwiemy się od codzienności i zbliżymy do natury. Cisza, spokój, obcowanie z przyrodą, ale też z historią – to brzmi jak idealne wakacje! Kiedy jednak zaczynamy szukać takiego miejsca, mamy wrażenie, że turyści dotarli już w każdy zakątek naszego kraju.

 

I zapewne w dużej mierze tak jest. Na szczęście wciąż są w Polsce miejsca, które wyglądają, jakby nie stanęła tam ludzka stopa, albo na których widok przychodzi na myśl tylko jedno słowo: sielanka. Właśnie o takich miejscach piszą Beata i Paweł Pomykalscy w książce Polska z pomysłem. Wioski i sielskie zakątki. Autorzy udowadniają, że niekoniecznie trzeba zaszywać się w Bieszczadach i odcinać od cywilizacji, by zwolnić i poczuć ducha slow life. Jak się bowiem okazuje, w każdym województwie można znaleźć urokliwe miejsca, w których rządzi natura albo gdzie czas się zatrzymał. Na dodatek autorzy zadbali o różne gusta, w przewodniku zatem znajdziemy zarówno przyrodnicze ostoje, jak i skanseny, pałace i dworki, a także skłaniające do zadumy i sprzyjające skupieniu klasztory.

 

Różnorodność pod względem rozmieszczenia geograficznego, jak również oferty turystycznej sprawia, że z tą książką możemy wyruszyć i na wakacyjny wypoczynek, i na krótsze, nawet jednodniowe wycieczki, które pozwolą choć na chwilę oderwać się od codzienności. I tak w województwie dolnośląskim odkryjemy między innymi miejscowość leżącą „na końcu świata”, czyli Antoniów, gdzie będziemy szukać śladów po rodzie Schaffgotschów. Udamy się też do bajkowej krainy o wdzięcznej nazwie Dolina Pałaców i Ogrodów Kotliny Jeleniogórskiej, by podziwiać choćby kompleks pałacowy w Łomnicy. Jak w bajce poczujemy się także w Jaskini Niedźwiedziej w Kletnie, zachwycającej cienkimi stalaktytami. W województwie kujawsko-pomorskim na miłośników prehistorii czeka osada Biskupin, a tych, którzy wolą technikę od historii, przyciągnie z pewnością Fojutowo z unikalnym akweduktem. To także świetne tereny na długie przejażdżki rowerowe i spływy kajakowe. Lubelszczyznę poznawać będziemy począwszy od Zagrody Guciów, której wizytówką jest autentyczność i… możliwość odbycia podróży w przeszłość. Przy okazji na wyciągnięcie ręki mamy klimatyczny Zwierzyniec i Roztoczański Park Narodowy. W okolicy warte zobaczenia są również zamek w Janowcu, dawna osada flisacka w Miećmierzu i Muzeum Wsi Lubelskiej w Lublinie. Lubuskie z kolei warto odwiedzić między innymi dla Klępska, gdzie stoi unikatowy kościół, i dla Muzeum Etnograficznego w Ochli. Wielu na pewno skuszą Wiechlice z pałacem i winnicami.

 

Województwo łódzkie dowodzi, że nie tylko przemysłem stoi (a przynajmniej stało). Znajdziemy tu bowiem takie perełki jak Lipce Reymontowskie, gdzie Władysław Reymont spędził kilka lat życia, a wioskę utrwalił w naszej pamięci za sprawą powieści Chłopi. Barokowy pałac w Nieborowie i wyjątkowy ogród w nieodległej Arkadii to też doskonały powód, by odwiedzić ten region Polski. Szczególnie że czeka tam jeszcze Oporów z pięknym ceglanym zamkiem i majestatycznym zakonem paulinów. Małopolska to obfitość różnorakich atrakcji, ale autorom zależało, by wskazać te nieoczywiste, jak zamek Lipowiec w Babicach czy – prawdziwa gratka dla miłośników kolejnictwa – Skansen Taboru Kolejowego.

 

Mazowieckie kusi między innymi Czarnolasem (i to nie tylko miłośników trenów i fraszek Kochanowskiego), a także Orońskiem, małą podradomską wsią, w której znajduje się wspaniałe Centrum Rzeźby Polskiej. Opolskie z kolei zaprasza w takie miejsca jak Góra św. Anny, Łambinowice, gdzie znajduje się miejsce pamięci ofiar obozu jenieckiego, czy Muzeum Wsi Opolskiej w stolicy województwa. Podkarpackie zachęca do wizyty w wyjątkowych skansenach, jak ten w Kolbuszowej czy Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku, a Podlasie przyciąga pięknymi krajobrazami i drewnianą architekturą. Województwo pomorskie, poza Bałtykiem, ma do zaoferowania takie skarby jak latarnia w Słowińskim Parku Narodowym czy… Osada Łowców Fok. Województwo śląskie to nie tylko kopalnie, o czym przekonamy się, wędrując pomiędzy zaproponowanymi przez Pomykalskich punktami, takimi jak Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie, imponujący Świerklaniec z pałacem Kawalera czy Koniaków, znany nie tylko z koronek, ale i z malowniczych górskich widoków. Świętokrzyskie zaprasza między innymi do Nagłowic, do dworku Mikołaja Reja, i do wyjątkowej pustelni w Rytwianach, na Warmii i Mazurach zaś czekają takie niespodzianki jak statki płynące po trawie, Grunwald czy leżąca nad Zalewem Wiślanym prawdziwa perła, czyli wioska Kadyny z pięknym pałacem, w którym rezydował książę Ludwik Ferdynand. Wielkopolska zaprasza na Szlak Piastowski. Wśród położonych na nim atrakcji są Dziekanowice, jak również wyjątkowy pałac, w całości niemal pokryty korą z dębu korkowego. Zachodniopomorskie warto polecić szczególnie tym, którzy cenią architekturę gotyku. Znajdziemy tu między innymi pocysterski klasztor w Kołbaczu czy – na bałtyckim wybrzeżu – Niechorze z miniaturowymi latarniami.

 

Wyjątkowe miejsca, które autorzy opisali w przewodniku, nie tylko są atrakcyjne turystycznie, ale również mają niezwykły klimat. To on stanowi wspólny mianownik wszystkich propozycji. Przewodnik Pomykalskich dowodzi, że można jeszcze znaleźć w Polsce atrakcje, które może i nie przyciągają rzesz turystów, ale są zdecydowanie warte poznania. Dobrze mieć go ze sobą w każdej podróży – wszak nigdy nie wiadomo, gdzie zaprowadzi nas ciekawość i pragnienie zachwytu.