Jest temat, o którym się nie mówi… Poznaj kampanię Stowarzyszenia Czytaj i Słuchaj Legalnie, w której udział wzięli Mariusz Szczygieł, Elżbieta Cherezińska, Vincent Serverski, Krzysztof Gosztyła, Paulina Jurga, Magdalena Witkiewicz, Tomek Michniewicz i inni pisarze oraz artyści. A o co tyle szumu? O edukowanie w temacie legalnych źródeł ebooków i audiobooków. Poznaj szczegóły akcji!

Skąd pomysł na kampanię "Słucham i czytam legalnie"?

Z badań przeprowadzonych przez Polską Izbę Książki oraz serwis lubimyczytac.pl wyłoniły się przytłaczające wnioski. 25% badanych internatutów czytających ebooki i audiobooki przyznało się do pobierania ich z nielegalnych źródeł. Jeżeli dodamy do tego drugie tyle, które się do tego nie przyznaje, to mamy pokaźną grupę korzystającą z nielegalnych źródeł dystrybucji plików elektronicznych. Stąd powstał pomysł na kampanię edukującą w tym temacie.

Spot reklamowy kampanii 

„Jest temat, o którym się nie mówi…” – do czytelnika elektronicznych książek zwracają się znani polscy autorzy. Czy użytkownik jest świadomy, jak i gdzie może legalnie nabyć ebooki i audioobooki? Czy zadaje sobie pytanie o źródło pochodzenia plików w internecie? Niestety piractwo książek elektronicznych to drażliwy temat – w rozmaitych dyskusjach ludzie stosują mnóstwo wymówek, aby usprawiedliwiać „niską szkodliwość” kradzieży plików z internetu, udostępniania e-książek, a często podkreślają brak świadomości naruszeń. Twórcy spotu oddali głos autorom i odsyłają do strony czytamisluchamlegalnie.pl, na której można znaleźć odpowiedzi na wiele nurtujących internautów pytań. 

 

 

Cele Stowarzysznia Czytam i Słucham Legalnie

Adam Nowicki - prezes Stowarzyszenia Czytam i Słucham Legalnie, przyznaje, że przede wszystkim nacisk stawiany jest na edukację. "Bardzo często w sieci spotykamy pytania o możliwości pobierania i udostępniania plików elektronicznych. Dla wielu czytelników nie jest jasne czym jest np. prawnie określony „dowolny użytek” lub czy dozwolona jest możliwość nagrywania czytanej książki i udostępniania jest w social mediach. W FAQ na naszej stronie zebraliśmy odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania, na które odpowiedzi szukają czytelnicy. Jeżeli ktoś ma wątpliwości dotyczące działań jakiejś platformy czy osób, zawsze może do nas napisać, a my odpowiemy na każde zagadnienie dotyczące kwestii książek elektronicznych."

 

gdzie szukac informacji kampania stowarzyszenie ebooki

 

 

Stowarzyszenie Czytam i Słucham Legalnie zostało założone w 7 grudnia 2021 roku. Tworzą je następujące podmioty związane z branżą książki: Nasza Księgarnia, Warbook, Elibri, Audioteka, Wydawnictwo Literackie, Platforma Dystrybucyjna Wydawnictw, Agora, Publio, Woblink, Legimi, Wydawnictwo Media Rodzina, Prószyński Media, serwis Lubimyczytać, Dom Wydawniczy Rebis, Wydawnictwo Czarna Owca, Wydawnictwo Helion, Wydawnictwo Publicat, Wydawnictwo Zysk i S-ka oraz mecenas Michał Kubanek. Podstawowym celem stowarzyszenia walka z nielegalną produkcją i dystrybucją treści podlegających ochronie prawnoautorskiej, interwencje prawne oraz promocja dobrych praktyk. Stowarzyszenie służy też informacją i zapleczem prawnym, a teraz również edukuje, prowadząc akcje społeczne. 

Gdzie szukać informacji? 

Kontaktowy mail do Stowarzyszenia: kontakt@czytamisluchamlegalnie.pl

Strona: www.czytamisluchamlegalnie.pl

Profil Stowarzyszenia na YouTube: https://www.youtube.com/watch?v=zdGzW3xwwHU

Instagram: https://www.instagram.com/cs_legalnie/

Facebook: https://www.facebook.com/cslegalnie