Znana powszechnie jako wyspa ognia i lodu Islandia to bez wątpienia jeden z najciekawszych krajów świata.

 

Niezliczone wodospady i pola lawy, buchające parą źródła geotermalne, majestatyczne lodowce, pozbawione drzew krajobrazy i budzące postrach wulkany znajdziemy tu praktycznie na każdym kroku. Nie ma innego miejsca na świecie, gdzie tyle niezwykłych cudów natury występowałoby w takim zagęszczeniu, na tak małej przestrzeni.

 

 

Nie ma znaczenia, do której części wyspy by się pojechało, zawsze trafi się na coś niezwykłego. Islandia to wymarzony kraj dla tych, którzy przedkładają ciszę nad miejski zgiełk, a naturę nad cywilizację.

 

Wizyta na wyspie daje też możliwość zobaczenia tak niesamowitych zjawisk, jak białe noce, czy zorza polarna. A jeśli ktoś ma szczęście, to nawet wybuchu wulkanu!

 

 

 

Islandia to jednak nie tylko zapierająca dech w piersiach przyroda; kraj charakteryzuje również bardzo bogaty folklor, pełen rozmaitych nadprzyrodzonych stworzeń. Na kartach tutejszych ludowych opowieści znajdziemy historie o elfach, trollach, duchach i potworach, a dzięki pisanym na wyspie w średniowieczu sagom poznamy nordycką mitologię oraz jej głównych bogów, między innymi Odyna, Thora i Njörðra.

 

 

Islandia to też kraj fascynujących ludzi – niezależnych, hardych, twórczych i uwielbiających się angażować w najróżniejsze przedsięwzięcia. Wielu mieszkańców wyspy jest przekonanych, że ich kraj, mimo iż niewielki, ma wiele do zaoferowania innym. Jest w tym trochę prawdy – Islandia to pod wieloma względami prekursor w dziedzinie praw obywatelskich. To właśnie na wyspie wybrano po raz pierwszy na świecie kobietę na prezydenta, tutaj też, również po raz pierwszy na świecie, premierem została osoba otwarcie deklarująca odmienną orientację seksualną. Islandia pokazuje też światu, ile różnych zastosowań mogą mieć geotermalne źródła, a także, dzięki stawianiu głównie na energię odnawialną, stała się najbardziej „zielonym” krajem w Europie.

 

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tej fascynującej wyspie, zapraszam do lektury mojej książki – Islandia. Tam, gdzie elfy mówią dobranoc. Premiera już 11 lipca!

 


 

Islandia. Tam, gdzie elfy mówią dobranoc, Paulina Tondos, wyd Bezdroża 2023