APLIKACJA MOBILNANEW
ODBIERZ TWÓJ BONUS :: »

Szlaki Ludzi Ciekawych


Już dziś możesz zmówić najnowsze książki podróżnicze Wydawnictwa Bezdroża!



Piotr Strzeżysz

Makaron w sakwach, czyli rowerem przez Andy i Kordyliery

Polecieć na drugi koniec świata, aby męczyć się długą jazdą na rowerze i żywić się kolejnymi porcjami makaronu z makaronem? Pedałować wiele dni przez zaśnieżone góry Alaski, czujnie rozglądając się za głodnymi niedźwiedziami? I w dodatku robić to za własne pieniądze, a co gorsza, dla przyjemności? Dla większości z nas to czyste szaleństwo, ale na szczęście nie dla Piotra Strzeżysza!

Rozsiadłem się na niedużym placyku. Zajadałem konserwę,
popijając jęczmienną nalewką, kiedy przysiadł się do mnie
postawny, barczysty mężczyzna.


  • (...) skąd jesteś?
  • Z Polski.(...)
  • A sól w Polsce jest?
  • Sól? Tak, mamy sól. Dużo soli.
  • Dużo macie soli? Ale nie tyle, co w Boliwii, tutaj wszędzie sól.
  • Tak, tyle to pewnie nie mamy, ale też mamy dużo, tylko że nie w jeziorach.
  • Nie w jeziorach? Hmmm... A po ile w Polsce kilo soli?
  • Dwa dolary - mówię i patrzę, jak mężczyźnie zaświeciły się oczy.
  • Dwa dolary!! Puta madre! Jak mówiłeś? Polska? Jaki piękny kraj! Jadę, dwa dolary!

Puta madre! Daleko do tej Polski? Ile dni samochodem? Sąsiad ma ciężarówkę, załadujemy ją solą i wrócimy bogaci! Dwa dolary za kilogram! Tutaj całe jeziora soli, po horyzont! Powiedz, jak się jedzie do tej Polski? (fragment rozdziału Podróż przez Andy)

Dodaj beznua
Więcej informacji


Autor po raz kolejny zadziwia nas swoim zapałem, energią i żelazną konsekwencją w dążeniu do celu. Jest przy tym rzadkim przykładem osoby wręcz emanującej otwartością na wszelkie przygody i chęcią poznawania nowych ludzi. Tym razem postanowił wyruszyć do obu Ameryk, a plonem tych wypraw jest książka opisująca, co przeżył, kogo spotkał na swojej drodze i dlaczego w życiu rowerzysty tak ważny jest tytułowy makaron.




Aleksander Doba

Olo na Atlantyku. Kajakiem przez ocean

Opowieść o Transatlantyckiej Wyprawie Kajakowej Aleksandra Doby. Podróżnik jako pierwszy człowiek na świecie, samotnie przepłynął kajakiem Ocean Atlantycki z kontynentu na kontynent (z Senegalu do Brazylii) wyłącznie dzięki sile własnych mięśni. W książce opisuje swoje zmagania z naturą, techniką, a także własną wytrzymałością i silną wolą.

Aleksander Doba za swoje dokonania otrzymał nagrodę podróżniczą Super Kolos 2011 - za całokształt osiągnięć kajakarskich i konsekwentne dążenie do realizacji coraz bardziej ambitny.

Wychyliłem się przez właz. Blask światła nawigacyjnego obejmował kajak i przestrzeń dookoła. Na powierzchni oceanu pustka. Znowu poczułem uderzenie w tył kadłuba, w okolicy steru. "Na pewno rekin", pomyślałem. Kiedyś już miałem podobne spotkanie. Siedziałem wtedy w kokpicie z wiosłem w ręku i walnąłem rekina dwa razy w łeb. Teraz wiosło leży przywiązane krawatami do pokładu, a ja wychyliłem się z kabiny do połowy. Chwyciłem jednak aparat fotograficzny, by ewentualnie zrobić zdjęcie nocnemu gościowi. Po chwili pokazał się. Podpływał z prawej burty na wysokości kokpitu. Łeb obły. Oczy małe. Spojrzeliśmy na siebie. (..)

Dodaj beznua
Więcej informacji

Transatlantycka Wyprawa Kajakowa to 3200 km pokonanej odległości, prawie 5400 przewiosłowanych kilometrów i niemal 100 dób na oceanie, ale przede wszystkim pierwsze w historii przepłynięcie Atlantyku przez samotnego kajakarza. To osiągnięcie, które wymagało od autora niesamowitego wprost optymizmu, hartu ducha i wytrwałości w zmaganiach zarówno z obiektywnymi trudnościami, jak i ze słabościami własnego ciała. Wyczyn jedyny w swoim rodzaju, dokonanie, które z pewnością nieprędko zostanie przez kogoś powtórzone.

Co powoduje, że człowiek stawia sobie takie wyzwania? Co zmusza go do codziennej walki z samym sobą? Co sprawia, że mimo przeciwności podejmuje kolejne próby? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziecie w książce Aleksandra Doby. Za całokształt osiągnięć kajakarskich i konsekwentne dążenie do realizacji coraz bardziej ambitnych celów eksploracyjnych otrzymał on nagrodę podróżniczą Super Kolos 2011. Z tej relacji dowiecie się dlaczego. Zdobędziecie też wiedzę o przygotowaniach do transoceanicznych wypraw kajakowych i ich organizacji, a także o tym, jak przetrwać na oceanie, i to z pierwszej ręki — jednej z tych, których siła pozwoliła autorowi przepłynąć kajakiem z Afryki do Ameryki Południowej!




Joe Kane
Z nurtem Amazonki.
Pionierska wyprawa Piotra Chmielińskiego

Przetłumaczona na kilkanaście języków i zaliczona do setki największych podróżniczych bestsellerów wszech czasów opowieść o jednej z najgłośniejszych ekspedycji XX wieku. Przedstawia historyczną wyprawę Piotra Chmielińskiego, pierwszego człowieka, który zdołał przepłynąć Amazonkę od źródeł do ujścia, kilometr po kilometrze.

Dodaj beznua
Więcej informacji

Została zrekonstruowana na podstawie notatek Joe Kane’a – jedynego z członków międzynarodowej ekipy, który dotrzymał kroku niestrudzonemu podróżnikowi podczas trwających niemal sześć miesięcy zmagań z nieokiełznanym żywiołem. Dowodzeni przez Polaka bohaterowie zmierzyli się z największą rzeką globu, przez sto siedemdziesiąt dni przemierzając górskie bezdroża, niedostępne kaniony i słynną, amazońską dżunglę, na przemian w pontonie i w kajaku. Z nurtem Amazonki. Pionierska wyprawa Piotra Chmielińskiego to pełna liryzmu opowieść o przyjaźni, ambicji i pragnieniu pokonania własnych ograniczeń, której dopełnieniem są m.in. fantastyczne zdjęcia Zbigniewa Bzdaka.


Joe Kane


Jest amerykańskim dziennikarzem, autorem wielu tekstów dla renomowanych gazet, jak "The New Yorker", i magazynów, m.in. dla "National Geographic". Napisał dwie poczytne książki.: Z nurtem Amazonki oraz Dzicy, obie wydane w Polsce. Mieszka w pobliżu Puget Sound w stanie Waszyngton.
 


Publikację poleca:

e-przewodniki.pl





Tomasz Gorazdowski
126 dni na kanapie.
Motocyklem dookoła świata. Wydanie 2

Czy łatwo jest wyruszyć w podróż dookoła świata? Czy można porwać się na to całkiem spontanicznie? I czy taka podróż może zakończyć się sukcesem? Książka 126 dni na "kanapie". Motocyklem dookoła świata pokazuje, że na wszystkie te pytania można odpowiedzieć twierdząco. Autor książki, nie mając nawet prawa jazdy, wpadł na pomysł, że objedzie świat na motorze. I jak pomyślał – tak zrobił.

Dodaj bigor2
Więcej informacji

Uczestnicy wyprawy – dziennikarze radiowej Trójki Tomek Gorazdowski i Michał Gąsiorowski, spędzili cztery miesiące na "kanapach" – motocyklowych siodłach. Odwiedzili 19 krajów, przejechali ponad 21 tysięcy kilometrów. Napisana żywym językiem, pełna humoru książka jest zapisem ich wyprawy – przygód, spotkań z ludźmi, zmagań z upałem, zmęczeniem i biurokracją. Przede wszystkim jest jednak pochwałą życia niestroniącego od wyzwań, obowiązkową lekturą dla niespokojnych duchów i niestrudzonych poszukiwaczy przygód.


Tomasz Gorazdowski


Z wykształcenia prawnik, z zawodu człowiek radia, z zamiłowania podróżnik. Od kilkunastu lat w radiowej Trójce. Miłośnik motoryzacji i sportu przez duże „S”. Poza pracą, która jest również jego hobby, najchętniej podróżuje po świecie - jak dotąd odwiedził blisko sto krajów. Najbardziej zapadły mu w pamięć: wierzchołek Mount Kanibalu na Borneo, wodospady Iguazu, baza pod Annapurną, rafy u wybrzeży Belize i bezdroża Boliwii, a z kierunków bardziej popularnych - Tajlandia. Na pomysł wyprawy motocyklowej wpadł dwa lata temu, gdy jego brat „nieopatrznie” podarował mu książkę Ewana McGregora i Charliego Boormana Long Way Round. Każdy powinien mieć jakąś pasję i marzenia - wtedy życie jest ciekawsze i barwniejsze - uważa. Ta książka dowodzi, że marzenia są po to, by je spełniać.



Publikację poleca:

e-przewodniki.pl



Maciej Czapliński
Afryka. Przekrój Podłużny.
Rowerowe safari z Kairu do Kapsztadu

Grupa podróżników z Polski, zainspirowanych postacią i wyczynem Kazimierza Nowaka, który w latach 30. ubiegłego wieku przebył Afrykę, dużą część trasy pokonując rowerem, zrealizowała śmiałą wyprawę rowerową z północnego krańca Czarnego Lądu na jego południową rubież – Przylądek Igielny.

Dodaj beafro
Więcej informacji

Książka "Afryka. Przekrój podłużny. Rowerowe safari z Kairu do Kapsztadu" to nie tylko intrygujący zapis niezwykłej przygody. To także ujmująca autentyzmem i świeżością spojrzenia relacja ze spotkania z egzotyczną dla Europejczyków, niezwykle różnorodną kulturą Afryki. Wyprawa Maćka Czaplińskiego i jego przyjaciół – Mariusza Mitrowskiego i Ryszarda Karkosza – doskonale potwierdza starą prawdę znaną wszystkim wytrawnym obieżyświatom: istotą i sensem prawdziwej Podróży jest Droga.


Maciej Czapliński

Urodzony w 1979 roku. Jego życiową postawę ukształtowało harcerstwo, które zaszczepiło w nim ciekawość świata oraz podróżniczą pasję. W gronie towarzyszy z harcerskich obozów przemierzał na dwóch kółkach najpiękniejsze zakątki Europy, Azji i Afryki. Rower okazał się idealnym środkiem transportu – ani za szybkim, ani za wolnym – pozwalającym na bliski kontakt z otaczającym światem. Ze swoich eskapad przywozi tysiące zdjęć oraz setki wspaniałych wspomnień i doświadczeń, którymi dzieli się pisząc podróżnicze artykuły. Spełnia się w pracy dziennikarza, prawnika, fotografa i przewodnika po Warszawie i... wciąż podejmuje kolejne wyzwania, gdyż – jak mawiał twórca skautingu Robert Baden-Powell – życie bez przygód byłoby strasznie głupie.


Publikację polecają:

Czwórka e-przewodniki.pl





Ray Mears
Bushcraft,
czyli sztuka przetrwania

Jeśli ktokolwiek planuje rozpocząć swoją przygodę z bushcraftem, nie znajdzie lepszego przewodnika niż Raymond Mears. W swojej książce kładzie on jednakowy nacisk zarówno na techniczne aspekty przetrwania w dziczy, jak i na szacunek i współdziałanie z naturą.


Dodaj bushcr
Więcej informacji

W ośmiu rozdziałach, podzielonych tematycznie, próbuje przygotować czytelnika do przetrwania w każdym środowisku, nawet tym najbardziej ekstremalnym. I choć niektóre z uwag mogą się wydawać zbyt podstawowe, Mears celowo z nich nie rezygnuje, świadom, że jeśli chodzi o ludzkie zdrowie i bezpieczeństwo, niczego nie można pominąć. Tekstowi towarzyszy ogromna liczba starannie dobranych fotografi i i ilustracji, na których zademonstrowano opisywane czynności. Bushcraft, czyli sztuka przetrwania to książka kierowana do każdej osoby skłonnej wyruszyć w nieznane, by zbliżyć się do natury i zmierzyć z własnymi ograniczeniami.


Ray Mears

Jest bardzo dobrze znany milionom telewidzów ze swojej serii Tracks, Ray Mears’World of Survival i Ray Mears’ Extreme Survival. Ze swojego bestsellera "Bushcraft" stworzył podręczne kompendium dotyczące radzenia sobie w trudnych warunkach oraz zawierające wiedzę zdobytą podczas podróży po całym świecie. Są w niej opisy technik jak postępować w dziczy. Ta książka jest bezcennym kompanem przy każdej ekspedycji.



Publikację polecają:

Czwórka e-przewodniki.pl



Piotr Strzeżysz
Campa w sakwach,
czyli rowerem na Dach Świata

Tybet – niedostępna, bezkresna kraina otoczona najwyższymi górami świata. Pogrążeni w modlitwie mnisi i pasterze pędzący swoje stada przez pustynne wyżyny. Czy wybierając się do tego kraju można jeszcze odkryć coś nowego, tylko dla siebie? Dlaczego nie?!


Dodaj betyro
Więcej informacji

Autor książki "Campa w sakwach, czyli rowerem na Dach Świata" pokazuje, że z perspektywy rowerowego siodełka świat wygląda zupełnie inaczej, że nie ma takich problemów, z którymi nie można sobie poradzić, ani takich miejsc, których nie można odwiedzić. To książka o niezależności, jaką daje podróżowanie rowerem, o samodzielnym odkrywaniu nowych, nieprzetartych szlaków i przypadkowych spotkaniach z życzliwymi ludźmi.


Piotr Strzeżysz

Należy do niezbyt licznej sekty rowerowych włóczykijów. Ciągle w ruchu, nie może usiedzieć w miejscu. Skończył kilka szkół, studiował na kilku kierunkach, pracował w różnych miejscach, m.in. na budowie, w bibliotece, opiekował się niepełnosprawnymi, nauczał w wielu szkołach. Od lat realizuje marzenie zwiedzenia świata na rowerze, łącząc pasję podróżowania z fotografią i pisaniem. Przejechał przez ponad trzydzieści krajów na czterech kontynentach. Za swoje rowerowe podróże został dwukrotnie wyróżniony prestiżową nagrodą podróżniczą Kolosy:

Kolos 2007 - wyróżnienie za przejazd rowerem przez Himalaje w bardzo trudnych, zimowych warunkach, przy temperaturach wynoszących nierzadko -30 stopni Celsjusza.

Kolos 2008 - wyróżnienie za będącą wyrazem ogromnej determinacji, siły, ale i pokory wyprawę „Que te vaya bien!”: 9-tygodniową samotną rowerową przeprawę przez Andy w zimie. W jej trakcie przebył blisko 4000 km, pokonał łącznie prawie 40 km przewyższeń i dwukrotnie próbował wjechać na wulkan Aucanquilcha.

Blog Piotra On the bike został nominowany w konkursie Travelery 2011
w kategorii Blog Travalerowca. Czytaj więcej.


Publikację polecają:

Czwórka e-przewodniki.pl





Steven Callahan
Rozbitek.
Siedemdziesiąt sześć dni samotnie na morzu

Powstały przed wydaniem Gniewu oceanu i W samym sercu morza, Rozbitek Stevena Callahana to opis jednej z najbardziejzdumiewających podróży morskich naszego wieku i jednej z najwspanialszych żeglarskich przygód wszech czasów. Ta książka w pewnym sensie stworzyła nowy model powieści przygodowej i niezaprzeczalnie należy do klasyki powieści marynistycznej.

Dodaj brozbi
Więcej informacji

Rozbitek to pełna napięcia relacja człowieka, który przeżył siedemdziesiąt sześć dni,dryfując samotnie po oceanie. To zapis walki o życie w pneumatycznej tratwie ratunkowejpo tym, jak jacht autora zatonął zaledwie sześć dni po wyjściu z portu. Nękany głodem, miotany przez sztormy i palony tropikalnym słońcem Callahan przebył tysiącosiemset mil morskich, walcząc z rekinami przy użyciu prowizorycznego harpuna i patrząc, jak dziewięć statków mija go, nie zauważywszy tratwy. Rozbitek, „prawdziwydramat sięgający najgłębiej ukrytych ludzkich instynktów przetrwania” („Library Journal”), jest opowieścią o cierpieniu, przerażeniu, ponadczasowym heroizmie, nadziei i przeżyciu. To książka, którą powinien przeczytać każdy miłośnik przygód.


Steven Callahan


Architekt statków, Steven Callahan, jest prezesem S.P. Callahan & Associates, stowarzyszenia wykonującego projekty, badania i świadczącego usługi doradztwa w przemyśle budownictwa łodzi i bezpieczeństwa na morzu.




Publikację polecają:

Czwórka e-przewodniki.pl



Krzysztof Mrozowski
W uścisku żywiołów.
El Condor Rio Colca

Czy można dziś poczuć się prawdziwym odkrywcą? Albo mówiąc wprost – czy pozostało w ogóle coś do odkrycia? Odpowiedź brzmi: tak! Jedną z ostatnich białych plam na naszym globie był do niedawna dziewiczy fragment peruwiańskiego kanionu rzeki Colca. Jego eksplorację rozpoczęli w 1981 r. polscy kajakarze działający w ramach wyprawy Canoandes-79. Jednak dopiero w 2009 r. udało się przebyć najwyższy odcinek przełomu.

Dodaj bekaco
Więcej informacji

Książka "W uścisku żywiołów. El Condor Rio Colca" jest zapisem zmagań członków gliwickiego Akademickiego Klubu Turystycznego „Watra” i ich przyjaciół z kanionem Colca, zakończonych ostatecznie sukcesem – eksploracją niezbadanej części przełomu. Opowieść Krzysztofa Mrozowskiego przenosi nas w świat przygody, walki z surową przyrodą andyjskiej rzeki, a także mierzenia się z własnymi słabościami. Dla rodzimej literatury podróżniczej stanowi zaś najpełniejszy, źródłowy zapis niezwykłej wyprawy odkrywczej, zamykającej niemal 30-letnią historię polskiej eksploracji najgłębszego kanionu świata.


Krzysztof Mrozowski

Uczestnik i kierownik wypraw El Condor Rio Colca 2008 i 2009, prezes Akademickiego Klubu Turystycznego „Watra” (2002–04), pasjonuje się podróżami, kajakarstwem, turystyką górską i fotografi ą. W wieku siedmiu lat zdobył Skrzyczne, a potem... wspinał się na pięcio-, sześcio- i siedmiotysięczniki. Podróżował do 60 krajów świata, odwiedził pięć kontynentów. Przewiosłował ponad 4,5 tys. kilometrów po rzekach górskich i nizinnych, pływał pod ziemią, przeciskał się przez blisko 100 jaskiń. Odbył trekingi po ciekawych miejscach: górach półwyspu Synaj, Saharze i najgłębszym w Europie kanionie Verdon. Zajął drugie miejsce w Samsung River Challenge – pierwszym równoległym spływie Wisłą i Odrą. Brał udział w rajdach ekstremalnych – 100 kilometrów pieszo w 24 godziny, latem i zimą. Z wykształcenia inżynier budownictwa.


Publikację polecają:

Czwórka e-przewodniki.pl





Anna Grebieniow
Żagle nad pustynią
Z wiatrem przez Gobi

W 1978 roku zrealizowana została polska wyprawa przez Gobi. Pustynię przemierzono na żaglowozach – lekkich, trójkołowych pojazdach napędzanych siłą wiatru. Pomysłodawcą przedsięwzięcia był Wojciech Skarżyński, pracujący wówczas jako rekonstruktor prehistorycznych zwierząt, obsługujący polskie wyprawy paleontologiczne.

Dodaj bezago
Więcej informacji

Trzydzieści lat później polskie żagle znów stanęły na mongolskiej ziemi. Książka "Żagle nad pustynią. Z wiatrem przez Gobi" to niezwykły dziennik podróży „żaglonautów” śladami pionierskiej eskapady Wojtka. To nie tylko relacja z wyprawy nietypowym środkiem transportu, jakim są żaglowozy. To przede wszystkim pełne fascynacji opisy mongolskiej kultury, życia w stepie i pustyni, przygody nieograniczonej czasem ani przestrzenią. To także wycieczka w głąb prehistorii, którą w swoich wspomnieniach przybliża Wojciech Skarżyński, dzieląc się wieloletnimi obserwacjami paleontologa, a także zachwytem nad mongolską codziennością. To w końcu historia o przyjaźni, determinacji i odwadze, których potrzeba, aby realizować marzenia o Prawdziwej Przygodzie.


Anna Grebieniow

Urodzona w 1977 roku, absolwentka Akademii Rolniczej w Poznaniu (obecnie UniwersytetPrzyrodniczy). Zawodowo związana jest z organizacjami pozarządowymi zajmującymi się ochroną przyrody oraz kulturą. Zamiłowaniem do podróży już od najmłodszych lat zarażali ją rodzice – pasjonaci alpinizmu i aktywnej turystyki. Zafascynowana dziką przyrodą i poznawaniem nowych kultur zrealizowała wiele wypraw w różne strony świata. Efektem części z nich są akcje pomocowe dla lokalnych społeczności. Szczególnie bliskie jej sercu są stepy Mongolii, pustynia Gobi, Sahara libijska, pustynia Namib, jezioro Bajkał i Bieszczady. Amatorka podróży konnych i nurkowania. Do przejechania pustyni Gobi pod żaglami zainspirowało ją poznanie Wojciecha Skarżyńskiego, organizatora pionierskiego rajdu żaglowozowego w 1978 roku. Nowa znajomość przekształciła się w serdeczną przyjaźń, a wspomnienia obojga podróżników stały się kanwą niniejszej książki, będącej debiutem literackim autorki.


Publikację polecają:

Czwórka e-przewodniki.pl