ODBIERZ TWÓJ BONUS :: »
« < 782 783 784 785 786 ... 907 > »

Zen i sztuka fotografii. Od inspiracji do obrazu

To bardzo nietypowa książka, a tytuł jest jak najbardziej serio. Autor proponuje najpierw odbierać fotografie, a później je tworzyć przez nauczenie się postrzegania bazującego na kategoriach zen. Poprzez ćwiczenie intuicji i uczuć mamy dojść do umiejętności postrzegania "trzeciego efektu" oraz punctum (to akurat termin zapożyczony od francuskiego semiotyka i filozofa Rolanda Barthesa). Wschodnia mistyka podparta francuską filozofią semiotyki - bez wątpienia to nie jest książka dla każdego. Jak na tak poważny temat, czyta się ją i ogląda przyjemnie, choć oczywiście trzeba być przygotowanym na taką lekturę. Tylko dla poszukujących transcendencji wśród stad pikseli.
Digital Foto Video

Alchemia portretu. Warsztaty Bolesława Lutosławskiego

Ta książka nie jest poradnikiem, choć dla miłośnika fotografii z pewnym doświadczeniem może być bardzo informacyjna. "Alchemia portretu" to pamiętnik uznanego w świecie specjalisty od fotografowania ludzi kultury - aktorów, muzyków, tancerzy, literatów. Kolejne rozdziały stanowią zapis wrażeń autora z kolejnych sesji, traktujący o relacjach z modelami, ale przedstawione bardzo naturalnie, bez belferskiego zadęcia. Fotografia to tutaj element spotkań z ludźmi, a samo użycie aparatu u Lutosławskiego stanowi część rozmowy. Nie ma słowa o jak", natomiast jest sporo o dlaczego". Do tego fotografie autora, przedstawiające nie tylko fotografowanych na zamówienie sławnych ludzi, ale też rodzinę i przyjaciół. Bo nawet zwykłe, codzienne chwile mogą dać niezwykłe portrety.
Digital Foto Video 2011-07-01

Mistrzowska edycja zdjęć. Adobe Photoshop CS5/CS5 PL dla fotografów

Książka ta jest poświęcona najnowszej odsłonie programu Photoshop - CS5. W trakcie lektury dowiesz się, jak operować narzędziem Camera RAW, profesjonalnie retuszować zdjęcia, automatyzować często wykonywane operacje, dostosować środowisko pracy do swoich potrzeb, korzystać z filtrów, warstw oraz masek. Ponadto zapoznasz się ze sposobami kalibracji sprzętu w celu wiarygodnego odzwierciedlenia barw. Zobaczysz również, jak publikować w sieci wysokiej jakości zdjęcia nieobciążające łącza użytkownika, jak zarządzać zdjęciami i zapewnić im bezpieczeństwo oraz jak przygotować zapierające dech w piersiach zdjęcia w technice HDR.
Computer Arts 2011-08-01

Wenecja. Przewodnik - Celownik

Wenecja jest jednym z najbardziej niezwykłych, a zarazem pięknych miast świata. Chociaż niełatwym do życia w nim ze względu na wszechobecną wodę, częste powodzie oraz tłumy turystów.

Jej bogata i burzliwa, ponad 15 wiekowa historia oraz niezliczone zabytki i znajdujące się w niej dzieła sztuki spowodowały, że znajduje się ona na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Zwiedzanie tego miasta poprzecinanego kanałami pełniącymi też funkcje ulic jest czymś fascynującym. Wymaga jednak orientacji w tym co - i gdzie - zobaczyć trzeba przede wszystkim.

Bo złudzeniu ulegają ci turyści, którym wydaje się, że wystarczy do tego miasta nad adriatycką laguną wpaść na weekend aby je poznać.

W rzeczywistości tylko na „liźnięcie” Wenecji i zwiedzenie w niej chociażby kilkudziesięciu najważniejszych zabytków, budowli, muzeów i miejsc, nawet tydzień to za mało. Wybór tego, co - przy ograniczonym na to czasie - chce się zobaczyć przede wszystkim oraz szybkie dotarcie do niego ułatwić ma nowy przewodnik - celownik wydany przez krakowską oficynę Bezdroża.

Zgodnie z koncepcją tej serii stanowi on połączenie atlasu - planu miasta w skali 1 : 10 000, dużej dawki dobrych zdjęć, krótkiej informacji o dziejach miasta oraz o najciekawszych zabytkach, obiektach i miejscach. A także turystycznych informacji praktycznych. Autorka proponuje na wstępie, w Indeksie alfabetycznym z odsyłaczami na odpowiednie strony atlasu lub poza nim, 112 atrakcji turystycznych.

Można oczywiście dyskutować, czy nie powinno ich być o kilka więcej, czy o kilkanaście mniej, ale nie brakuje w nim niczego naprawdę cennego i wartego uwagi. Dodatkowo w „Indeksie pozostałych obiektów” wymienia ponad 170 innych z odsyłaczami do ich lokalizacji na planie, ale już bez opisów i informacji o nich.

Zabytki, obiekty i miejsca zawarte w tym „Indeksie”, przedzielone 9 - stronicowym planem miasta ( Atlasem ) i 10 - stronicowym rozdziałem „Historia Wenecji” zawierającym w ogromnym skrócie najważniejsze i ważne momenty w jej dziejach, omówione są w podstawowym rozdziale: „Atrakcje Wenecji”.

Też w porządku alfabetycznym według ich włoskich nazw i numeracji zgodnej z Indeksem atrakcji turystycznych. Przy czym na jednej stronie rozłożonego przewodnika znajdują się informacje o zabytkach i obiektach, z reguły po 3-2, ale w zależności od ich rangi i znaczenia, nawet 1-2 stronicowych. Na drugiej zaś odpowiednie zdjęcia. W opisach są też odnośniki na inne strony przewodnika.

Bo część miejsc nie jest opisana kompleksowo, lecz fragmentarycznie. Np. w opisie Canal Grande znajdują się odnośniki do 11 budowli lub miejsc znajdujących się nad nim, a równocześnie przy ich opisach odsyłacze do Canal Grande. Podobnie w przypadku Placu Św. Marka, wyspy Murano i wielu innych. Ma to ułatwiać zwiedzanie oraz szybką orientację w tym co jest ważne oraz dodatkowo warte poznania.

Opisy są, oczywiście, krótkie, ale zawierają przynajmniej podstawowe informacje i fakty ważne dla turysty. W tekst przewodnika włamano ( szkoda, że bez uwzględnienia ich w spisie treści lub w którymś z indeksów ) kilka obszerniejszych - od 1 do nawet 6 stron - informacji monotematycznych:

„Święta i wydarzenia kulturalne”, „Kalendarium najważniejszych wydarzeń”, „Karnawał w Wenecji”, „Inspiracje weneckie”, „W labiryncie kanałów” i „Słynni Wenecjanie”. Jedne pełniejsze, inne napisane trochę „po łebkach”.

W przypadku np. „Sławnych Wenecjan”, autorka najwięcej miejsca poświęciła słynnemu podróżnikowi Marco Polo ( chociaż warto było wspomnieć w tym miejscu, że kilkadziesiąt lat przed tym wenecjaninem na dworze władcy Chin był, i opisał tę podróż, chociaż nie tak barwnie, polski zakonnik Benedykt Polak ) oraz awanturnikowi i uwodzicielowi Giacomo Casanovie.

Pozostałych, m.in. Giovanniego Belliniego, Antonia Canovę, Carla Goldoniego, Antonia Vivaldiego tylko wspomniała. Lub wymieniła ich nazwiska ( Giorgioni, Tintoretto, Tycjan ) nawet bez imion. 17 - stronicowy rozdział „Informacje praktyczne” zawiera informacje o noclegach w Wenecji i jej okolicach ( kempingi ) w różnego rodzaju obiektach, wyżywieniu, komunikacji, kulturze i rozrywce oraz sugerowanych zakupach. 1 - stronicowy mini słowniczek polsko - włoski ma ułatwić porozumiewanie się na miejscu w podstawowych sprawach.

Dobre, podstawowe informacje, plan miasta oraz spis ulic i kanałów, ponad 140 ładnych fotografii, całość wydrukowana na dobrym papierze z grzbietem spiętym sprężyną, co ułatwia otwieranie w potrzebnym miejscu oraz przystępna cena powodują, że przewodnik ten powinien cieszyć się popularnością.
GLOBTROTER INFO Cezary Rudziński, 2011-07-16

Alchemia portretu. Warsztaty Bolesława Lutosławskiego

Warsztaty z Lutosławskim to fascynująca podróż przez wyjątkowe chwile, w których powstawały niezwykłe portrety takich osobowości, jak Sławomir Mrożek, Krzysztof Penderecki, Andrzej Wajda, Mieczysław Jastrun, Witold Lutosławski, Wisława Szymborska czy Glenda Jackson. Książka ta jest znakomitą okazją do tego, by zajrzeć za kulisy każdej z tych magicznych fotografii, dowiedzieć się, jak narodził się pomysł na konkretne zdjęcie, dlaczego zostało ono w określony sposób skomponowane i skadrowane, jakiego obiektywu czy ekspozycji użyto. Autor zdjęć zdradza także, jak budować zaufanie między fotografem a jego modelem oraz dzieli się opartymi na swym doświadczeniu praktycznymi wskazówkami i najgłębszymi tajnikami pracy fotografa portretowego.
Computer Arts 2011-08-01
« < 782 783 784 785 786 ... 907 > »