ODBIERZ TWÓJ BONUS :: »

Wielki gracz. Ze Żmudzi na Dach Świata

(ebook) (audiobook) (audiobook)
Autor:
Max Cegielski
Wielki gracz. Ze Żmudzi na Dach Świata Max Cegielski - okładka książki

Wielki gracz. Ze Żmudzi na Dach Świata Max Cegielski - okładka książki

Wielki gracz. Ze Żmudzi na Dach Świata Max Cegielski - okładka audiobooka MP3

Wielki gracz. Ze Żmudzi na Dach Świata Max Cegielski - okładka audiobooks CD

Wydawnictwo:
Karakter
Ocena:
Bądź pierwszym, który oceni tę książkę
Stron:
420
Dostępne formaty:
     ePub
     Mobi

Fascynująca biografia Bronisława Grąbczewskiego, a zarazem reportaż z podróży jego śladami.

Główny bohater to postać tyleż wyrazista, co zagadkowa: słynny podróżnik, który będąc synem powstańca styczniowego, zaciągnął się do służby w carskiej armii. Jako jej oficer w latach osiemdziesiątych XIX wieku stał się jednym z najważniejszych uczestników Wielkiej Gry, czyli szpiegowskiej rywalizacji Rosji i Wielkiej Brytanii na terenach Azji Środkowej. Tak trafił nawet na karty powieści Juliusza Verne'a i Rudyarda Kiplinga, sam wolał się jednak przedstawiać nie jako szpieg lecz odkrywca i badacz. Anglicy uważali Grąbczewskiego za groźnego Rosjanina, ale tuż przed śmiercią w Warszawie został uznany za ,,polskiego naukowca" - czy słusznie?

Max Cegielski wraz z fotografem, Mikołajem Długoszem, wyruszają szlakiem Grąbczewskiego. Chcą rozszyfrować przynajmniej niektóre z jego zagadek, a także aby zobaczyć, jak dziś wygląda życie w opisywanych przez niego miejscach. Ze Żmudzi, gdzie Grąbczewski się urodził, jadą przez Rosję, Uzbekistan aż po Pamir, zwany za jego czasów Dachem Świata. Ta podwójna podróż -  w czasie i przestrzeni - pozwala spojrzeć z innej perspektywy na naszą historię, uwikłanie w proces kolonizacji i ambiwalentne związki Polski ze Wschodem. Autor w pasjonujący sposób opisuje i interpretuje historyczne zdarzenia, a biograficzny esej przeplata pełnokrwistą reporterską opowieścią.

Wersja elektroniczna książki nie zawiera fotografii Mikołaja Długosza, które są w wersji papierowej książki.

Wybrane bestsellery

O autorze książki

Max Cegielski - dziennikarz i pisarz. W TVP Kultura współprowadzi "Halę Odlotów". Autor książek: Apokalipso (2004), Pijani bogiem (2007), Masala (2008), Oko świata. Od Konstantynopola do Stambułu (Nagroda imienia Beaty Pawlak, 2009), Mozaika. Śladami Rechowiczów (2011) oraz Leksykon buntowników (2013). Twórca i kurator projektów artystycznych Global Prosperity (Gdańsk - Warszawa, 2010) oraz Migrujący Uniwersytet Mickiewicza (Stambuł, 2014).

Max Cegielski - pozostałe książki

Karakter - inne książki

Zamknij

Wybierz metodę płatności