Recenzje:
Mówi się, że świat jest wielką globalną wioską. Jest jednak kilka takich miejsc, do których bardziej pasuje określenie „raj na ziemi”, zaś jednym z nich jest bez wątpienia Tajlandia. Kiedyś region niedostępny, przede wszystkim z uwagi na koszty podróży, dziś wszedł na stałe jako kraj destynacji turystycznej do oferty biur podróży, choć nie brak też podróżników, którzy decydują się samodzielnie zwiedzić region Azji Południowo-Wschodniej.
 
Niezależnie od preferencji związanych z organizacją podróży, warto przed wyjazdem poznać miejsce, do którego się wybieramy, dokładnie prześledzić trasę wycieczki, zastanowić się nad tym, co zobaczyć warto, a co koniecznie trzeba. Pomocą tym służyć może przewodnik „Tajlandia, Kambodża, Laos, Wietnam”, będący kolejną publikacją z serii „Bezdroża Classic”. Obszerna publikacja oferuje nie tylko niezbędne informacje o krajach, regionach oraz poszczególnych miejscowościach, mapy i zdjęcia, ale także liczne ciekawostki i dane, które niezwykle ułatwiają planowanie – trasy zwiedzania, szczegóły dotyczące transportu, noclegów czy wyżywienia. Atrakcyjny układ graficzny ułatwia szybkie dotarcie do pożądanych informacji, co z pewnością doceni każdy wędrowiec, który pragnie cieszyć się nowymi miejscami i ludźmi oraz odkrywać nowe smaki.
 
Jak każdy z przewodników Wydawnictwa, również ten jest stworzony z myślą o ułatwianiu turystom podróży oraz rozwiewaniu wątpliwości dotyczących podstawowych kwestii, takich jak waluty, dostęp do elektryczności, do placówek medycznych i polskich placówek dyplomatycznych. Zapewnia to „Niezbędnik turysty”, czyli swego rodzaju ABC podróży po rejonie objętym zakresem tematycznym przewodnika, w którym ponadto znajdziemy informacje dotyczące strefy czasowej, ważnych telefonów oraz zagrożeń, takich jak zły stan wielu dróg czy choroby przenoszone przez komary. Nawet pobieżna lektura może pomóc w wyeliminowaniu pewnych ryzyk, a przynajmniej ich ograniczeniu. Poznamy również podstawowe zwroty, dzięki którym przywitamy się, pożegnamy bądź zapytamy o cenę w miejscowym języku, czując się choć przez moment częścią zwiedzanego zakątka świata. 
 
Autor przewodnika zadbał również o to, by podróżnik nie ominął miejsc, które zobaczyć trzeba koniecznie, które na zawsze pozostaną w pamięci, takich jak Bangkok z jego nocnym życiem, Ko Chang, czyli porośnięta tropikalną dżunglą wyspa bądź też świątynie Angkoru. Informacje o regionie Azji Południowo-Wschodniej przybliżają nam tę orientalną część świata, różniącego się znacznie od polskiej rzeczywistości, zaś jeśli nie zdecydujemy się na skorzystanie z oferty biura podróży, to możemy wybrać jedną z sześciu polecanych tras, z których każda zapewni wyjątkowe przygody i przeżycia.
Dla tych, którzy lubią poznawać nowe kultury, miejscowe zwyczaje, prawdziwą gratką będzie rozdział poświęcony świętom i festiwalom, w którym znajdziemy opisy takich wydarzeń, jak festiwal wegetariański w Tajlandii, festiwal wody w Kambodży czy festiwal rakiet w Laosie, a także wielu innym imprez, z których każdy będzie mógł wybrać coś dla siebie. W przewodniku nie mogło oczywiście zabraknąć wskazówek dotyczących podróżowania po Azji Południowo-Wschodniej, dotyczących m.in. wyboru czasu podróży, tanich przelotów, formalności wizowo-paszportowych czy też kwestii związanych z ubezpieczeniem i zabezpieczeniem medycznym. Kwintesencją publikacji są jednak szczegółowe opisy regionów, miast oraz zabytków, które warto zobaczyć, a także liczne ciekawostki dotyczące odwiedzanych miejsc oraz prawdziwe niespodzianki, jak choćby wywiad z mieszkającą w Laosie blogerką. Kilka ostatnich stron zostało pozostawionych do dyspozycji podróżników – to miejsce na zanotowanie ważnych adresów, telefonów czy wrażeń, których w tej podróży z pewnością nie zabraknie.
 
Przewodnik „Tajlandia, Kambodża, Laos, Wietnam” to jedna z tych publikacji, które wyróżniają się na tle innych troską o czytelnika oraz o to, żeby wyposażyć go w solidną wiedzę. Liczne rady, które uczynią podróż przyjemniejszą i pozwolą uniknąć wielu niedopowiedzeń, wskazówki dotyczące transportu czy miejsc godnych zobaczenia stanowią te dane, które z pewnością należy wziąć pod uwagę wyruszając do Azji. Już sama lektura przewodnika rozpala wyobraźnię i tęsknotę za daleką wyprawą, zatem jeśli nie macie jeszcze planów wakacyjnych, to może region Azji Południowo-Wschodniej, ze swoja słodyczą i pikanterią będzie celem?

QulturaSlowa Justyna Gul


Azja Południowo-Wschodnia to kwintesencja fascynującej egzotyki, w dodatku dostępna niemal dla każdego. Na żadnym kontynencie nie zobaczymy tylu arcyciekawych miejsc, mieszcząc się w tak niewielkim budżecie. Może dlatego szlaki turystyczne Wietnamu, Laosu, Tajlandii i Indii pełne są młodych backpackersów poznających najdalsze zakątki tych krajów.

Jak podaje najnowszy przewodnik Bezdroży, aby podróżować po regionie, trzeba mieć na swe utrzymanie minimum 15 dolarów dziennie, czyli ok. 45 złotych. To dolna granica kosztów, która gwarantuje nocleg i wyżywienie, choć już nie wszystkie atrakcje, które chciałoby się zaliczyć. Np. bilety wstępu do świątyń są drogie (3 dolary), ale wystarczy popytać, by zwiedzić świątynie nie gorsze, za to bezpłatne. Gdy zdecydujemy się na zwiedzanie Angkor Wat, to pamiętajmy, że sam bilet to 20 dolarów, czyli dniówka z ogonkiem... Najtańszy nocleg to wydatek rzędu 3-4 dolarów, ale zdarzają się takie za dolara; zależy od pory roku, liczby turystów etc. Także najtańszy posiłek jest w cenie dolara, choć nie wolno zapominać o koszcie wody, którą musimy kupować (50 centów za 1,5 litra). A dla kurażu po ostatniej misce ryżu warto wypić lokalne piwo, też za dolara lub dwa. Podróżując nawet za niewielkie pieniądze, nie wolno zapominać o rygorach higieny. Zwiedzając miasta lub ich okolice, warto wynająć rower czy skuter, a to kolejne 2-6 dolarów. Trzeba też pamiętać o kosztach podróży, czyli biletach autobusowych lub kolejowych. Jak pisze autor przewodnika, kwota od 15 do 30 dolarów jest dolną granicą wydatków na codzienne utrzymanie w Azji. Granicy górnej nie ma, bo także i tu spotkamy tak luksusową ofertę, że i tysiąc dolarów dziennie to mało...

Polski przewodnik po najciekawszych krajach Azji Południowo--Wschodniej jest obszernym kompendium wiedzy o regionie i jego atrakcjach turystycznych.

Tygodnik Angora Ł. AZIK; 2015-11-01