CIEKAWOSTKI ZE ŚWIATA

Kolos dla Piotra Strzeżysza! 2015-03-17 - 2015-03-17


W miniony weekend Gdynia żyła podróżami. Do miasta, z całej Polski przybyły tłumnie osoby zainteresowane uczestnictwem w Kolosach, największej tego typu imprezie w Polsce. Kapituła Ogólnopolskich Spotkań Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów już po raz XVII wręczyła nagrody w kilku kategoriach. Kolosa w kategorii Podróże za wytrwałość w próbach odnalezienia życiowej prawdy w podróży i odwagę przyjmowania tego, co przyniesie droga otrzymał Piotr Strzeżysz. Jego prelekcję doceniła również publiczność, która przyznała mu nagrodę za najlepszą prelekcję Kolosów 2014.
 
Piotr od lat realizuje marzenie zwiedzenia świata na rowerze, łącząc pasję podróżowania z fotografią i pisaniem. Przejechał kilkadziesiąt krajów na pięciu kontynentach. Przewłóczyłem się przez kawałek świata, ale ciągle coś gdzieś mnie pcha. - pisze o sobie Piotr Strzeżysz - Są chwile, kiedy myślę, że pewnego dnia się zatrzymam. Ale potem zasypiam, śnię o lataniu i wiem, że sam nigdy tego nie zrobię. Taka karma.
 
Piotr jest autorem 3 książek: Campa w sakwach, Makaron w sakwach i Powidoki. Wszystkie wydane zostały nakładem Wydawnictwa Bezdroża. Ostatnia z nich Powidoki to opowieść o ludziach, których mija się na szlaku, pamiętając mniej lub bardziej wyraźnie ich przyjazne słowa i pomocne gesty. To wreszcie zapiski z podróży pełnej kolorów, zapachów i dźwięków, które z czasem rozmywają się, ale nigdy nie blakną. Bo najpiękniejsze podróże nigdy się nie kończą.

 


Podczas tegorocznych Kolosów nagrodzeni zostali również:
  • Aleksander Doba, który otrzymał nagrodę specjalną za drugą, samotną podróż kajakiem przez Atlantyk, w trakcie której dokonał rzeczy niebywałej, przepływając ocean na trasie z Lizbony na Florydę. Laureat Nagrody Specjalnej trzy lata temu otrzymał już od Kapituły najważniejszą nagrodę – Super Kolosa za całokształt dokonań.
 
  • Anna Jaklewicz, która otrzymała nagrodę publiczności za najlepszę prezentację Fotoplastykonu w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym
 


W pozostałych kategoriach nagrodzeni zostali:

SUPER KOLOS 2014
Janusz Kurczab
za wytyczenie nowych dróg w Tatrach, Alpach, Hindukuszu, Karakorum i Himalajach oraz wybitny wkład w popularyzację polskiego alpinizmu.

ALPINIZM
Adam Pustelnik
za wytyczenie najtrudniejszej polskiej drogi klasycznej – „Corner Kick” – na ścianie Vagakallen w Norwegii

ŻEGLARSTWO

Ryszard Wojnowski
za pokonanie pod żaglami Przejścia Północno-Zachodniego i zamknięcie pętli wokół Bieguna Północnego.

WYCZYN ROKU
Sebastian Kawa
za pierwszy na świecie lot szybowcem nad Himalajami

EKSPLORACJA JASKIŃ
Sopocki Klub Taternictwa Jaskiniowego i Sekcja Grotołazów Wrocław
za wyprawę Hagengebirge 2014, kierowaną przez Marka Wierzbowskiego, której uczestnicy odkryli ponad 3 km korytarzy w Jaskini Ciekawej, dzięki czemu jej długość przekroczyła 15 km, a głębokość osiągnęła 583 m.

NAGRODA DZIENNIKARZY
Krzysztof Gutteter, Eliza Kugler, Paula Rettinger-Wietoszko, Krzysztof Podniesiński, Marta Żuchowska
za prezentację "Mustang. Tajemnice Królestwa Lo"