ODBIERZ TWÓJ BONUS :: »

KOLOSY - SPOTKANIA PODRÓŻNIKÓW

TOP tytuł w super cenie » 50% taniej

Już w piątek 24 marca w hali Polsat Plus Arena Gdynia rozpoczynają się jubileuszowe

25. Ogólnopolskie Spotkania Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów – Kolosy (za rok) 2022

Przez trzy dni zobaczymy pełny przegląd najciekawszych i najważniejszych dokonań eksploracyjnych ostatnich dwunastu miesięcy, mnóstwo inspiracji.

Będziemy i my!

Wstęp wolny. Zapraszamy na prelekcje naszych autorów oraz na stoisko wydawnictwa Bezdroża.

 

PIĄTEK

SCENA GŁÓWNA 15:25–15:55

Piotr Strzeżysz

Niespełnienia Czym jest porażka w podróży? Niedojechaniem do celu? Niespełnieniem oczekiwań? Zawodem wywołanym wypadkiem, kolizją, kradzieżą bądź napadem? Czy aby podróż była udana, zawsze musi być zwieńczeniem czyichś marzeń i zaspokojeniem oczekiwań? A może wartość każdego podejmowanego wysiłku – nie tylko w podróży, ale i w życiu – najsilniej wyznacza to, czego nie udało się zrealizować? Piotr Strzeżysz, żywa legenda Kolosów, spróbuje odpowiedzieć na te pytania na przykładzie własnych „porażek”, które przydarzyły mu się w ciągu kilkudziesięciu lat jeżdżenia po świecie, począwszy od pierwszej próby przejechania Polski rowerem, a skończywszy na ostatniej, przerwanej podróży po Stanach Zjednoczonych.

 

SAMA SEMINARYJNA 18:20–19:10

Alek Lwow

Pokorny alpinista, niepokorny człowiek Jeden z najciekawszych reprezentantów złotego pokolenia polskich himalaistów w tym roku będzie świętował 70. urodziny. Wspina się od 1970 roku. W 1979 roku uczestniczył w wyprawie Andrzeja Zawady, która w sezonie 1979/80 zdobyła po raz pierwszy w zimie Mount Everest (w 20. rocznicę tego wydarzenia uczestnicy wyprawy zostali wyróżnieni pierwszym Super Kolosem). Ponadto brał udział w wielu innych ekspedycjach himalajskich, także zimowych. Zdobył cztery ośmiotysięczniki: Manaslu, Lhotse, Czo Oju i Gaszerbum II. Łącznie 22 razy wchodził na szczyty przekraczające 6000 m w Hindukuszu, Pamirze, Himalajach, Karakorum, Andach i Tienszanie. W 1994 roku stworzył pierwszy w Polsce miesięcznik wspinaczkowy „Góry i Alpinizm”, który redagował i wydawał przez ponad 10 lat. Jest też autorem książek, m.in. Wybrałem góry oraz trzykrotnie wznawianej Zwyciężyć znaczy przeżyć.

 

SOBOTA

SALA SEMINARYJNA 12:20–12:50

Michał Kochańczyk (kandydat do Nagrody Wiecznie Młodzi)

Wyprawa do Gran Pajaten. Peru 1983 To była ekspedycja niczym z filmów o Indianie Jonesie. W poszukiwanie ruin Gran Pajaten, zaginionej preinkaskiej osady położonej w wysokogórskiej selwie, Polacy wyruszyli we wrześniu 1983 roku. Przed nimi w ten trudnodostępny rejon w północnym Peru dotarła tylko jedna grupa archeologów – było to jednak aż 20 lat wcześniej i przez ten czas tajemnicze ruiny zarosły gęstą roślinnością. O tym, jak uczestnikom polskiej wyprawy powiodła się misja w Amazonii i co znaleźli w pobliżu ruin, opowie Michał Kochańczyk.

13:00–13:50 Spotkanie autorskie

 

SCENA GŁÓWNA14:55–15:25

Łukasz Supergan

Soliści w duecie. Trawers Grenlandii Ta wyprawa właściwie nie miała prawa się udać. Dwóch zadeklarowanych indywidualistów przez ponad miesiąc było skazanych (dobrowolnie) wyłącznie na swoje towarzystwo. I to w warunkach daleko odbiegających od komfortowych: wiatr o prędkości przekraczającej 100 km/h, temperatura poniżej -30°C, labirynt lodowych bloków i szczelin, opady śniegu, zmęczenie, biała pustka skrajnie utrudniająca orientację w terenie. Uff. A raczej brr. A jednak, Łukasz Supergan i Mateusz Waligóra po 35 dniach marszu z zachodu na wschód Grenlandii, podczas których przeszli 622 kilometry z Kangerlussuaq do Isortoq, dołączyli do grona dwanaściorga Polek i Polaków, którzy mogą się poszczycić trawersem największej wyspy świata. Co prawda nie solo, ale kto wie, czy akurat w ich przypadku sukces w duecie nie powinien się liczyć podwójnie.

 

NIEDZIELA

SCENA GŁÓWNA 11:10–11:40

Monika Witkowska

Szczyt marzeń. Druga po Wandzie Rutkiewicz Choć trudno w to uwierzyć, od 1986 roku i historycznego wejścia Wandy Rutkiewicz na K2 (czego dokonała jako pierwsza Europejka) na drugim najwyższym szczycie Ziemi nie stanęła żadna Polka. Tak było aż do ubiegłego roku. W lipcu 2022 wyczyn Rutkiewicz powtórzyła dopiero Monika Witkowska. Członkini Kapituły Kolosów i zdobywczyni m.in. Korony Ziemi uzupełniła tym samym swoje zdobycze podróżniczych, alpinistyczno-żeglarskich „wielkich szlemów” o kolejne trofeum, stając się przy okazji jedyną osobą na świecie, która ma w swoim dorobku zarówno wejścia na Mount Everest i K2, jak i ukończenie rejsu przez Przejście Północno-Zachodnie oraz opłynięcie Hornu.