ODBIERZ TWÓJ BONUS :: »

Wrocławski Festiwal Podróżniczy Równoleżnik Zero (wrocław)

2013-04-11 - 2013-04-13
Taka już nasza natura, że nieustannie przemieszczamy się.  Z miejsca A do miejsca B, raz bliżej, raz dalej… a innym razem gdzieś hen na przysłowiowy koniec świata. Jedni potrzebują planu podróży i przewodnika, inni zabierają ze sobą tylko plecak, mapę i śpiwór. Za każdym jednak razem jest w nas wielka i nieopisana potrzeba poznawania tego, co nowe i przez nas wcześniej niezbadane. Odkrywamy nowe miejsca, rozkoszujemy się pięknymi widokami, dziwimy gdy stykamy się z odmiennością, próbujemy zrozumieć inne zwyczaje i kulturę, uczymy się otwartości i tolerancji. Ale chyba najpiękniejsze w podróżowaniu jest to, że zawsze spotykamy na swojej drodze człowieka, odkrywamy go i uczymy się  na nowo.

dlatego…

Spotkajmy się na festiwalu, który będzie integrował wszystkich ciekawych świata ludzi. Zarażajmy się pasją podróżowania, przekazujmy sobie pozytywną energię, dzielmy się dobrą radą, pokażmy, że podróżować można na wiele sposobów, zależy to tylko od nas samych, od naszej pomysłowości i wiary w siebie. Bądźmy dla siebie kierunkowskazami!

Hej, fajnie jest mieć taki festiwal we Wrocławiu!

w dniach 11-13 kwietnia 2013 roku odbędzie się II edycja Wrocławskiego Festiwalu Podróżniczego im. Olgierda Budrewicza „Równoleżnik Zero”.

Kontynentem  przewodnim będzie AZJA.

Wspólnie z naszymi partnerami Instytutem Studiów Azjatyckich oraz Centrum Inicjatyw UNESCO planujemy przybliżyć nieco kulturę , religię, kuchnię,  faunę i florę oraz mieszkańców tej części  świata.

Warsztaty tańca w stylu Bollywood, technika tworzenia mandali, moda z Azji, zdobienie henną ciała, kuchnia azjatycka z bogactwem jej przypraw to tylko  niektóre propozycje. Nie zapominamy również o naszych najmłodszych uczestnikach — będziemy czytać bajki hinduskie i nie tylko.

Podczas  Festiwalu Podróżniczego nie zabraknie oczywiście relacji z podróży, wzbogaconych pięknymi zdjęciami.



Program

Gośćmi drugiej edycji Festiwalu będą m.in.:
- Jacek Pałkiewicz – reporter, eksplorator, odkrywca źródła Amazonki.
- podróżniczka Małgorzata Szumska, tytuł prezentacji – “Kuriozalne Chiny – o tym jak w pojedynkę zgubić się i odnaleźć”.
- małżeństwo Anny i Bogusława Hajduk, tytuł prezentacji “Buddyzm okiem turysty”
- Agnieszka Kapelko, która poprowadzi warsztaty tańca indyjskiego bharatanatyam;
- Adam Dudko – muzyk gitarowy i sitarowy
- Dorota Pudło – Grupa Wrocławska stowarzyszenia SIETAR (Society for Intercultural Education, Training and Research)
- Ewa Kmiecik z Centrum Edukacyjnego Manjari – autorka książek kucharskich i warsztatów z zakresu kuchni indyjskiej
- Krzysztof Pielaszek ze Stowarzyszenia STIM, który poprowadzi ceremonię herbacianą
- Wojciech Wiejacki – Koordynator Sekcji Dalekowschodniej ISA, doktor w Instytucie Politologii UWr i pracownik szkoły języka chińskiego – specjalisty ds. Chin.
- Bartek Sabela - autor książki "Może morze wróci"
- Jagoda Pietrzak i Norbert Skrzyński ”Wczasy w Iranie, czyli podróżowanie to normalna sprawa”
- Anna Jaklewicz – z zamiłowania podróżniczka, z wykształcenia archeolog, autorka książki "Niebo w kolorze indygo. Chiny z dala od wielkiego miasta"
- Gayatri Achpal – propagatorka kuchni indyjskiej
- Zbyszek Pawlak – tytuł prezentacji “Afgańskie marzenia – opowieść z podróży”
- Łukasz Kędzierski zaprezentuje wystawę “Kolory Azji” prezentującą kilka podróży po Azji m.in Sri Lanka, Indonezja, Birma, Tajlandia…
- Marta Sziłajtis – Obiegło, Anna Janik i Michał Dylon ”Rosja z pokładu jachtu”
- Arkadiusz Wyrostek  “Myanmar (Birma) – podróż w przeszłość do złotej ziemi roniącej łzy”
- Jędrzej Morawiecki
- Paweł Bartnik “3 sposoby na wakacje: autostop i góry, wyprawy busem a może charytatywnie na rowerze?”
- Agnieszka Drobna

- Kuba Gurdak“Odradzająca się Birma”
- Marek Makowski, Tomasz Andrzejczak, Zbigniew Kondolewicz, Paweł Dziurkowski tytuł prezentacji “Treking w Himalajach”
- Grzegorz Małyga “Pieszo z Tarsu do Jerozolimy, czyli 1300 km śladami Św. Pawła”
- Krzysztof Szymański
- Paweł Graczyk “Wróg u bram”
- Jaśmina Jurecka i Tomasz Labus “Śladami Marzeń – azjatyckie smaki, robaki i przysmaki”
Wydarzenia towarzyszące:
- zajęcia dla dzieci i rodziców, sobota 13.04.2013, MultiCentrum, pl. Teatralny 5:

11:00 – 11:30  Wielobarwna przyroda i kultura Chin – Katarzyna Czaplińska-Białecka – prezentacja multimedialna o kulturze, tradycjach i przyrodzie Państwa Środka. Uczestnicy dowiedzą się m.in. tego, jak długi jest Wielki Mur Chiński, co to jest Festiwal Księżyca, z czego mnisi buddyjscy tworzą mandale, w jakim mieście jeżdżą piętrowe tramwaje, ile narodowości żyje w Chinach i jakie gatunki zwierząt zagrożone wyginięciem zamieszkują tereny Chińskiej Republiki Ludowej.

11:30 – 12:30 Klocki i mandale
Blok warsztatowy, w czasie którego dzieci razem ze swoimi rodzicami, dziadkami lub innymi opiekunami będą mogły zbudować fantazyjne konstrukcje z klocków K’NEX – zainspirowane własną wyobraźnią bądź wg instrukcji, np. pagodę. Przy stanowisku z mandalami dzieci pokolorują szablony z różnymi pięknymi, przypominającymi mozaiki wzorami.

12:30 – 13:00  Czytanie bajek indyjskich – Katarzyna Czaplińska-Białecka

13:00 – 14:00  Klocki i mandale
14:00-14:30  Bajki opowiedziane za pomocą magicznej skrzynki Kamishibai (japoński teatr ilustracji) – Katarzyna Czaplińska-Białecka
-Kumiko Yamamoto: Szukając Marudka
- Elena Molisani, Alessandro Sanna: Kotka Milusia

warsztaty manualne usypywania mandali:

Słowo mandala pochodzi z sanskrytu (staroindyjskiego języka) i przede wszystkim tłumaczone jest jako „koło”. Jest to motyw artystyczny występujący w sztuce azjatyckiej, szczególnie hinduskiej i buddyjskiej. Mandala ma znaczenie symboliczne, dla mieszkańców Tybetu stanowi harmonijne połączenie koła i kwadratu, przy czym pierwsze odnosi się do nieba – również w sensie religijnym i magicznym – i kojarzone jest z nieskończonością, a drugie oznacza skończony świat człowieka, Ziemię. Prezentowane przez nas mandale opierają się na ludowej ikonografii indyjskiej. pochodzącej ze stanu Orissa.Zapraszamy do udziału w warsztatach manualnych usypywania mandali, przeznaczonych dla dzieci w wieku szkolnym. Zajęcia przeprowadzane są z wykorzystaniem obrazków-wyklejanek Amadora, wypełnianych kolorowymi piaskami. Te niezwykle barwne zestawy są bardzo dobrym treningiem dla małych rąk i umysłów. Pomagają rozwijać wyobraźnię, umiejętność obserwacji i poczucie estetyki. Podczas zabawy dziecko uczy się pracować z materiałem plastycznym, dobierać barwy i mieszać je. Skończona praca jest ciekawa i użyteczna. Można ją dodatkowo wykorzystać do ozdobienia dziecięcego pokoju.

malowanie dłoni:

Mehendi – ozdabianie ciała henną Henna to naturalny barwnik pochodzenia roślinnego. Wytwarza się go z liści i pędów lawsoni bezbronnej (Lawsonia inermis L.). Używa się go do ozdabiania ciała już od 5 tys. lat. Mehendi, czyli ornamenty wykonywane na dłoniach i stopach – szczególnie przed ceremonią ślubną – wywodzą się z Afryki Północnej, lecz poprzez kulturę islamu spopularyzowane zostały na całym Bliskim Wschodzie, a od XII w. obecne są też w Indiach. Wzory malowane z użyciem henny bywają wyrafinowane i bardzo skomplikowane, dzięki czemu w obecnych czasach zyskały uznanie także w krajach zachodnich – szczegółnie wśród pań – gdzie nazywane są tautażami z henny.

———————– – ———————– ————————

Miejska Biblioteka Publiczna – Mediateka, plac Teatralny 5
Miejska Biblioteka Publiczna – Filia 57, ul. Szewska 78
Miejska Biblioteka Publiczna – MultiCentrum, plac Teatralny 5