ODBIERZ TWÓJ BONUS :: »

In Mundo – slajdy w Lunie - 2 razy w m-cu (Warszawa)

2014-01-16 - 2014-03-13

W październiku 2013 w warszawskim kinie Luna rozpoczął się cykl slajdów podróżniczych prezentujący odległe zakątki naszego globu. Każdy z pokazów to niezwykła fotograficzna opowieść o dalekich podróżach, fascynujących przygodach i emocjach. Wyświetlanym na dużym ekranie kinowym obrazom towarzyszy muzyka i autorski komentarz na żywo. Po prezentacji można także porozmawiać z każdym z autorów.

W  kolejne czwartki o godz. 19.00 w kinie Luna  odkrywamy nowe kraje i regiony. W programie cyklu  od stycznia 2014 r. dzięki pokazom slajdów wyruszymy do  Chin, Turcji zachodniej, zdobędziemy Mount Everest, przejedziemy  9000 km w Namibii, odbędziemy trochę szaloną podróż samochodową do Afryki zachodniej, poznamy miejsca leżące nad Gangesem, podróżując przez bezdroża Kaukazu dotrzemy do Armenii i Gruzji, powłóczymy się po  Nowej Zelandii.

W 2013 prezentowaliśmy pokazy slajdów z Tybetu, Patagonii, Indii, Indonezji, Wenezueli, Birmy, Tajlandii, Kambodży, Nowej Zelandii, syberyjskiej Jakucji, Andów: Boliwii, Chile, Peru, himalajskiego królestwa Zanskar, wysp Pacyfiku.

PROGRAM na najbliższe miesiące:

16 stycznia (czwartek), godz. 19.00 Turcja zachodnia – na styku Europy i Azji, więcej…
(Katarzyna i Andrzej Mazurkiewiczowie)

Turcja zachodnia – na styku Europy i Azji

Stambuł – niezwykłe miasto leżące na dwóch kontynentach daje przedsmak tego co czeka co nas za Bosforem. Wspaniałe zabytki i orientalne klimaty będą nam towarzyszyć podczas podróży w rejonie Morza Egejskiego (Ayvalik, Bergama, Efez, Didyma, Hierapolis, Afrodisia, Pamukkale). Powędrujemy malowniczym szlakiem licyjskim wzdłuż skalistego brzegu Morza Śródziemnego (zwiedzając m.in Fethiye, Kasz, Simenę, Ksantos). Podczas trekkingu w strzelistych górach Taurus zachwycimy się kwitnącymi subalpejskimi łąkami. Odwiedzimy miasto Konya znane z bractwa tańczących derwiszów, piękne niczym bombonierki z tureckimi łakociami miasteczka Amasya i Safranbolu oraz ruiny stolicy Hetytów. Baśniową Kapadocję z jej niezwykłymi krajobrazami i podziemnymi miastami zostawimy sobie na koniec wiedząc, że i tak tu jeszcze wrócimy.

30 stycznia (czwartek), godz. 19.00  Mt Everest – mity i fakty o górze gór, więcej…
(Monika Witkowska)

Mity i prawda o Evereście
Pokaz slajdów z wyprawy na Mt Everest (8848 m), w 60 rocznicę pierwszego zdobycia najwyższej góry świata. Jak wygląda obecnie wspinaczka na Everest? Jak się przygotować do takiej wyprawy? Co się dzieje z organizmem w Strefie Śmierci? Kim są Szerpowie i jakie mają zwyczaje? Co się wysoko w górach jada i dlaczego akcja górska trwa prawie dwa miesiące? O czym się myśli stając na szczycie Góry Gór?
Na te i inne pytania odpowie Monika Witkowska, dziennikarka i podróżniczka prowadząca stronę internetową www.monikawitkowska.pl. Przy okazji pokazu będzie możliwość zakupienia książki "Everest. Góra Gór

6 lutego (czwartek), godz. 19.00  Namibia – 9000 km afrykańskiej przygody
(Anna i Krzysztof Kobusowie)

20 lutego (czwartek), godz. 19.00 Afrykańska odyseja – osobową Toyotą przez Saharę, więcej…
(Gosia Preuss-Złomska i Marcin Złomski)

Afrykańska odyseja – osobową Toyotą przez Saharę

Pomysł był prosty – wsiadamy w naszą 19-letnią Toyotę i jedziemy do Afryki. Szybki przejazd przez Europę, prom przez Cieśninę Gibraltarską i już jesteśmy na Czarnym Lądzie. Tu zaczyna się nasza odyseja! 16 500 km drogami i bezdrożami Afryki. Przez wydmy Sahary, wyschnięte rzeki, skalne urwiska, wśród baobabów i wielbłądów. Dookoła ubogie wioski, kolorowo ubrani Afrykanie a w samochodzie 55°C, warstwa czerwonego pyłu oraz duży zapas wody i paliwa. Naszą codziennością stają się zmagania z afrykańską biurokracją i skorumpowaną policją, łatanie kolejnych dziur w łysych oponach, niezliczone naprawy tłumika, wymiana rozrządu. Na koniec wcielamy się w rolę rasowych handlarzy używanych aut i  po wielodniowych pertraktacjach nielegalnie sprzedajemy naszą Toyotę w Wagadugu.

A co po drodze? Meczety w stylu zachodniego Sahelu, biblioteki z kilkusetletnimi manuskryptami, zaklinacze węży na placu Dżemaa El-Fna w Maroku, karawany wielbłądów poganiane przez Tuaregów, rytualny połów ryb w Kraju Dogonów, pełne dzikich zwierząt sawanny na pograniczu Burkina Faso i Beninu, wyładowane po brzegi pirogi na Nigrze, a w końcu magiczne Timbuktu – miasto w sercu Sahary.

27 lutego (czwartek), godz. 19.00 Ganges – z biegiem świętej rzeki, więcej…
(Katarzyna i Andrzej Mazurkiewiczowie)

Ganges – z biegiem świętej rzeki

Ganges jest niezwykłą rzeką. Od ilości wody, którą niesie rzeka zależą losy milionów mieszkających nad nią ludzi. Szczególnie ważny jest okres wiosenny gdy topnieją śniegi z górskich lodowców i okres letni gdy nadchodzą opady monsunowe. Ale przede wszystkim Ganges, albo Ganga, uważana jest przez wyznawców hinduizmu za świętą rzekę – boginię. Pielgrzymi z całych Indii przybywają do świętych miejsc położonych nad jej brzegami aby wykąpać się w jej wodach. Wierzą, że taka kąpiel oczyści ich z grzechów. O wschodzie słońca i tuż przed jego zachodem wierni modlą się do rzeki medytując, śpiewając mantry, puszczając na jej wody ofiary w postaci łódeczek z liści, czy dokonując rytualnych ablucji. Naszą podróż rozpoczniemy od Himalajów Garhwalu gdzie z ośnieżonych gór biorą początek rzeki Bhagirati, Alaknanda i Mandakini, które po połączeniu tworzą rzekę Ganges. Ich źródła to sanktuaria stanowiące cel licznych podróży religijnych. Dotrzemy do nich wędrując szlakami pielgrzymów. Zjeżdżając na niziny zatrzymamy się w Riszikeszu – znanym centrum jogi i Haridwarze – miejscu gdzie Ganges spływa z gór na niziny. Następnie dotrzemy do Allahabadu, w którym łączą się trzy rzeki: Ganges, Yamuna i niewidzialna Saraswati. Weźmiemy udział w największym hinduistycznym święcie – Kumbh Mela. Zatrzymamy się dłużej w fascynującym Varanasi a potem przez zielony Bihar dotrzemy do Kalkuty i wyspy Sagar w Zatoce Bengalskiej, w której święta rzeka kończy swój bieg.

6 marca (czwartek), godz. 19.00 Na bezdrożach Kaukazu – Armenia i Gruzja, więcej…
(Anna i Marcin Szymczakowie)

Na bezdrożach Kaukazu – Armenia i Gruzja

To opowieść o blisko dwumiesięcznej podróży na rubieże kulturowej Europy – do kolebki chrześcijaństwa. Do miejsc magicznych – jak pogranicze Armenii i Górskiego Karabachu, wysokogórskiej Swanetii czy malowniczej Tuszetii.

Dotrzemy tam pokonując samochodem cztery tysiące kilometrów przez Bałkany i Turcję. W Gruzji będziemy wędrować po zielonych dolinach i śnieżnych graniach Kaukazu, odwiedzimy czarnomorski kurort Batumi oraz słynącą z produkcji wina Kachetię. W Armenii dotrzemy do najstarszych chrześcijańskich kościołów na świecie, będziemy wspinać się na Aragacz, świętą górę Ormian oraz powędrujemy nad brzegami jeziora Sewan. Będzie czas na zadumę i refleksję oraz górską przygodę na zakaukaskich szlakach.

13 marca (czwartek), godz. 19.00 Nowa Zelandia – 7500 km campervanem, więcej…
(Gosia Preuss-Złomska i Marcin Złomski)

Nowa Zelandia – 7 500 km campervanem

Na siedem tygodni osiemnastoletnia Toyota Lite Ace staje się naszym domem. Mimo, że samochód jest już wysłużony doskonale sobie radzi na krętych, nowozelandzkich drogach. Pnie się w górę pod najwyższy szczyt na wyspach Mt. Cook, manewruje wśród fiordów na Malborough Sound, mknie po śliskiej nawierzchni  Fiordlandu i pokonuje liczne brody. Codziennie budzimy się w nowym miejscu – na skraju klifowego wybrzeża, nad rwącą rzeką, błękitnym jeziorem osnutym porannymi mgłami lub na nielegalnym parkingu z widokiem na ośnieżone szczyty. W deszczowe dni najbardziej doceniamy komfort życia w camervanie – śpimy, czytamy, gotujemy nie wychodząc z samochodu. Gdy jednak na chwilę wychodzi słońce Toyota podwozi nas na początek górskiego szlaku – pod Mt. Aspiring,  Mt. Cook i na Kepler Track. Campervan pozwala nam podróżować po Nowej Zelandii z dala od utartych turystycznych szlaków i przebywać jeszcze bliżej niesamowitej, nowozelandzkiej przyrody. Do tego jedziemy wygodnie i bardzo tanio.

Bilet wstępu na jeden pokaz: 15 zł
ilość biletów ograniczona