ODBIERZ TWÓJ BONUS :: »

Wyprawy na ekrany

2011-08-27 - 2011-10-08
Cykl prezentujący filmy związane z podróżowaniem lub mające w sobie ducha podróżniczego - ducha wolności, przygody, ekstremalnych warunków. Filmy zarówno profesjonalne, które gościły na ekranach kinowych, jak i bardziej amatorskie.
 
Oprócz filmów odbędą się także slajdowiska i spotkania z podróżnikami. Będzie można wysłuchać opowieści o wyprawach, trudach i przygodach, obejrzeć zdjęcia z odległych miejsc, a czasem kupić także książkę ze wspomnieniami podróżników.  
 
Cykl filmowo-slajdowiskowy dla wszystkich tych, którzy kochają wędrować, poznawać świat i chcą jeszcze pod koniec wakacji i na jesieni wciąż podróżować…choćby tylko na ekranie kina.
 
 

27.08.2011 
- ŚLEPY LOS - reż. Lucy Walker, Wielka Brytania 2006, 104 min – dystrybutor: Against Gravity
Erik Weihenmeyer był niewidomy od 15 roku życia. Zanim został alpinistą i pierwszym niewidomym, który zdobył Mount Everest, musiał zmierzyć się ze swoimi ograniczeniami. Jego droga do samoakceptacji przebiegała w sprzyjających warunkach: pod opieką braci i czuwającego nad wszystkim ojca. Teraz Erik zdecydował się pomóc innym. Wybrał Tybet, bo tu niewidomi żyją jak wyrzutkowie, na marginesie społecznym. W powszechnym mniemaniu ślepota jest karą za grzechy w poprzednim życiu lub dowodem opętania.
 
Slajdowisko: W DZIKIE SERCE AZJI: AŁTAJ ; Ania Buczek, Mirek Samulski
Miesiące przygotowań, szukania sponsorów, kompletowania sprzętu, drukowania map, przewidywania każdego możliwego wypadku i… wreszcie w trasie. Trzy dni i trzy noce jazdy w zatłoczonym pociągu, rozgrzanym wonią wydzielającą się z kilkudziesięciu współpasażerów, próbujących zapełnić sobie czas. My chodziliśmy nerwowo z korytarza na korytarz, próbując znaleźć dość miejsca, aby rozłożyć się w pięć osób i zrelaksować przed ruszeniem w góry. Wcześniej jednak czekała nas jeszcze kolejna noc jazdy pociągiem z Nowosybirska do polskiej misji katolickiej w Bijsku i stamtąd pokonanie 500 kilometrów po górskich serpentynach, rozpadającą się ze starości gazelą. Jeszcze chyba tylko z kilometr podejścia. Już widać płaty śniegu, spod których wychylają się fioletowe, niebieskie i żółte kwiaty. Jeszcze jeden strumyczek do pokonania.. i przed nami GÓRY.
 
Mirek Samulski – pomysłodawca i szef wyprawy. Zapalony miłośnik gór, wypraw rowerowych i autostopowych. Absolwent geografii z podróżniczymi zainteresowaniami skierowanymi na północ Europy i Wschód szeroko i daleko pojęty. Wytwórca wykwintnych nalewek z owoców i tym podobnych.
Ania Buczek - Studentka socjologii i pedagogiki. Interesuje się antropologią kulturową. Prowadzi bloga: venividi.geoblog.pl, na którym opisuje swoje podróże. Z pasją fotografuje. W ostatnich latach była m.in. na stopa w Rumunii i w Norwegii, przejechała na rowerze z Przemyśla do Odessy, wzdłuż wschodniej granicy Polski, na piechotę przeszła polskie wybrzeże (ze Świnoujścia na Hel).
 
 
3.09.2011 - THE LONG WALK – reż. Tomasz Grzywaczewski, Filip Drożdż, Bartosz Malinowski, Polska 2010, 60 min. 
Film dokumentalny ukazujący wyprawę Bartosza Malinowskiego, Tomasza Grzywaczewskiego i Filipa Drożdża "Long Walk Plus Expedition". Wyprawa  rozpoczęła się w maju 2010 r. w Jakucku na dalekiej Syberii, a zakończyła w listopadzie 2010 r. w Kalkucie w Indiach. W trakcie tych sześciu miesięcy pokonaliśmy ponad 8.000 km przez najbardziej niegościnne rejony Samotnej Planety. "Long Walk Plus Expedition" to wyprawa śladami książki "Długi marsz" opowiadającej prawdziwą historię Witold Glińskiego, który w 1941 roku uciekł z sowieckiego łagru pod Jakuckiem i pieszo dotarł do Kalkuty w Indiach.

Slajdowisko: POCZTÓWKI Z AZJI; Natalia Mileszyk
Najpierw trzymiesięczny pobyt wolontariacki w Chiang Mai, potem półroczna podróż przez najróżniejsze zakątki Azji: Wietnam, Kambodża, Laos, Chiny, Malezja, Tajlandia… W pojedynkę, ale nigdy samotnie: po drodze tysiące niesamowity miejsc i jeszcze więcej niesamowity ludzi. 
 
Natalia Mileszyk - Nie mogę wyobrazić sobie codziennego życia bez kalendarza, setek e-maili, wysokich obcasów i przeglądu prasy prawniczej. Ale moje życie to również bieganie boso, patrzenie w gwiazdy, chodzenie po górach i smażenie konfitur z jarzębiny. I spełnianie marzeń, dzięki cudownym ludziom którzy mnie otaczają. Krótką mówiąc (a raczej pisząc:) – jestem szczęśliwą szczęściarą.
 
 
24.09.2011 JAK SPEDZIŁEM KONIEC LATA – reż. Aleksei Popogrebsky, Rosja 2010, 127 min. 
Biegun Północny, odizolowana od świata stacja polarna, dwóch całkowicie od siebie odmiennych mężczyzn. "Jak spędziłem koniec lata" urzeka niezwykłym klimatem skutych lodem, bezbrzeżnych połaci bieli, na których tle dwie jednostki ludzkie rysują się niczym niegroźne pyłki kurzu.
 
Slajdowisko: Rowerem do Ziemi Świętej, Krzysztof Skok
 
 
1.10.2011 SPOTKANIA NA KRAŃCACH ŚWIATA - reż. Werner Herzog, Wielka Brytania 2007, 99 min.
Antarktyda w filmie Herzoga znajduje nowy wymiar i znaczenie. Południowe krańce naszego świata są magnesem dla plejady gwiazd nauki, którym znudziła się postindustrialna cywilizacja codzienności. Naukowcy pracują tu dla ludzkości, która wkrótce? ma opuścić Ziemię. Reżyser stawia pytania o to, kim są, jakie są ich marzenia. Jego bohaterowie są dość ekscentryczni. Elektryczne gitary na dachu stacji naukowej oddalonej o dziesiątki kilometrów od głównego miasteczka, to tylko jeden z wielu przykładów ich indywidualizmu.
 
Slajdowisko: ŚWINOUJŚCIE – HEL: KROK PO KROKU; Kuba Terakowski
Podczas pokazu zaprezentowane zostaną zdjęcia wykonane w trakcie kilku pieszych wędrówek ze Świnoujścia na Hel oraz wielu krótszych eskapad o innych porach roku. Fotografie te pokazują nasze wybrzeże z perspektywy zupełnie innej, niż stereotypowo kojarzący się z plażą kocyk, parawan i dmuchany materac. Pokaz ten stanowi też okazję, aby w niecodzienny sposób zobaczyć, miejsca dobrze wszystkim znane i przekonać się, że nie trzeba wyjeżdżać daleko, na długo i za ciężkie pieniądze, aby przeżyć niezwykłą przygodę.
 
Kuba Terakowski - Biolog, niespokojny duch. Współpracownik miesięczników "n.p.m." i "Rowertour". Był na wszystkich kontynentach, przeszedł Polskę z Gdańska na Rysy i ze Szczecina do Krakowa, organizuje Marszony (całodobowe, długodystansowe marsze górskie) oraz Zimaki (zimowe biwaki w Beskidach). Bezgranicznie zauroczony naszym wybrzeżem: trasę Świnoujście - Hel pokonał ośmiokrotnie.
 
 
8.10.2011 SEZON NA LWY -  reż. Michał Szymczak. 
„Sezon na lwy” to szalona jazda przez Amerykę Południową. Bez szczepionek, bez ubezpieczenia i praktycznie bez pieniędzy Pasikonik wyrusza w spontaniczną podróż autostopem. Spaceruje po największych bagnach na świecie, odgrywa przedstawienia teatralne na ulicach stolicy Boliwii, samotnie mieszka w dzikich górach… Spontaniczne akcje kręcone „na żywo” i „z ręki” pozwalają nijako poczuć się uczestnikiem tych barwnych i przezabawnych sytuacji. Jednak Ameryka Południowa jest tylko tłem do zrozumienia pasikonizmu – czyli filozofii wymykającej się schematowi.
 
Slajdowisko: PASIKONIZM: spotkanie z Michałem Szymczykiem, autorem filmu, opowieść o innych podróżach.
 
Michał Szymczak zwany Pasikoniem podróżuje od 9 lat. Przejechał autostopem prawie 40 krajów świata, w ośmiu z nich mieszkał i pracował. Był między innymi chirurgiem drzew w Irlandii, kierowcą rikszy w Kopenhadze, budowniczym w Norwegii, ogrodnikiem w Boliwii, zbierał winogrona w Pirenejach, sprzedawał mięso i sery w Wielkiej Brytani, a także mieszkał przez pół roku w jaskini w Andaluzji. Tworzy filmy (nagroda publiczności na festiwalu kina Uffowego w Wodzisławiu Śląskim), pisze artykuły („Gazeta Jarocińska”), prowadzi bloga (www.pasiko.blogspot.com), jest twórcą i jedynym przedstawicielem filozofii pasikonizmu.


Szczegółowe informacje na stronie internetowej projektu.