ODBIERZ TWÓJ BONUS :: »

Na narty biegówki z dzieckiem

2012-01-02 - 2012-01-02
Łatwo zachęcić dzieci do konkretnego sportu, gdy uprawia go znana i lubiana osoba, mająca na swoim koncie znaczące sukcesy. Tak jak Justyna Kowalczyk, która uprawia biegi narciarskie. A zatem, gdy tylko spadnie biały puch, zachęćmy nasze pociechy do naśladowania naszej rodzimej "królowej śniegu".
 
Biegi narciarskie to nie tylko sport wyczynowy, ale też forma rekreacji i świetna zabawa dla całej rodziny. To zdrowa dyscyplina: korzystnie wpływa na układ krążenia, układ odpornościowy i układ  mięśniowy, przeciwdziała chorobom serca. Dziecko może zacząć swoją przygodę z biegami już w wieku przedszkolnym – wtedy ma wystarczająco dobrą koordynację ruchową.
 

 
PIERWSZE NARTY 
Zanim nasza pociecha zacznie „biegać”, musimy znaleźć odpowiedni dla niej sprzęt.  Narty nie mogą być dłuższe od wzrostu dziecka, a wybór jakości sprzętu należy do rodzica. Na rynku można znaleźć narty drewniane, plastikowe lub z tworzyw sztucznych, a ich ceny zaczynają się od kilkudziesięciu złotych za komplet (narty i kije) lub same narty. Potrzebne będą też kije, najlepiej metalowe – nie będą łamały się przy przewracaniu. Jeśli nie zakupiliśmy ich w komplecie z nartami, to musimy dopasować ich długość do wzrostu dziecka . Przy prawidłowo dobranej długości dziecko, trzymając kijek, w zgięciu łokcia powinno mieć kąt prosty lub nieco mniejszy. Pozostaje jeszcze kwestia butów. Przede wszystkim powinny być ciepłe, solidnie zrobione i dopasowane do stopy dziecka, żeby nie ocierały nóżek malucha. Zazwyczaj narty dla dzieci posiadają zapięcia sprężynowe lub rzemykowe, w które wkłada się zwykłe buty.
 
GDY POTRZEBY ROSNĄ 
Narty dla dzieci starszych (w wieku szkolnym – od podstawówki do gimnazjum) oraz dla nas – rodziców  dopasowujemy do wzrostu. Trzymając nartę pionowo, wyciągamy rękę do góry i zginamy nadgarstek.  Przy idealnie dobranej długości czubek narty mieści się pod dłonią. Pamiętajmy także o dopasowaniu nart do wagi. Dla osób początkujących najlepsze są narty z łuską na ślizgu – łuska sprawia, że narta nie cofa się na wzniesieniach. Wybranie kijków odpowiedniej długości nie jest trudne –  powinny sięgać nam  do barków. Początkującym  biegaczom polecamy kije metalowe. W miarę nabierania umiejętności mogą zamienić je na kije z tworzyw sztucznych – są lżejsze.
 
CIEPŁO OD STÓP DO GŁÓW  
Buty do ćwiczeń dobieramy tak, jak w przypadku butów dla dzieci, ponieważ przede wszystkim liczy się wygoda przy poruszaniu. Wraz z butami kupujemy wiązania do nart (rodzaj podeszwy buta musi współgrać z typem wiązania narciarskiego). W przypadku starszej grupy wiekowej buty możemy dopasować do umiejętności (dla turysty, amatora, wyczynowca, zawodowca…), ale wiąże się to z dużą rozbieżnością cenową. Istotną sprawą jest też dobór ubioru do narciarstwa biegowego. Ubranie powinno być lekkie, niekrępujące ruchów, np. sportowe spodnie i sportowa bluza, a do tego cienka czapeczka i rękawiczki. Po skończonych zajęciach na nartach obowiązkowo zmieniamy mokrą koszulkę  i  skarpetki na suche (robimy to w miarę szybko, by nie poczuć chłodu), i ubieramy kurtkę.
 
PRZECIERAMY SZLAKI 
Do stawiania pierwszych kroków na nartach dobre jest w zasadzie każde miejsce,  gdzie leży wystarczająca ilość śniegu.  Naukę poruszania się na nartach zaczynamy od chodzenia po płaskim terenie. W mieście, do ćwiczeń można wykorzystać parki, boiska, czy osiedlowe pagórki, a na wsi dodatkowo łąki, pola lub lasy. W obydwu przypadkach, najlepsze możliwości do nauki mamy wtedy, gdy do dyspozycji  są uprzednio przygotowane trasy biegowe.
 
 
 
(e-gory.pl)