ODBIERZ TWÓJ BONUS :: »

Kość i złoto. Początki sztuki egipskiej

2011-09-01 - 2011-09-02
Wystawa, prezentująca fotografie Roberta Słabońskiego, dokumentuje jedno z najważniejszych odkryć archeologicznych ostatnich lat. Badania wykopaliskowe prowadzone w Tell el- Farcha przez Polską Ekspedycję do Wschodniej Delty Nilu trwają już dziesięć lat. Zespół naukowców z Uniwersytetu Jagiellońskiego i Muzeum Archeologicznego w Poznaniu pod kierunkiem prof. dra hab. Krzysztofa Ciałowicza i dra Marka Chłodnickiego dokonał tam sensacyjnych odkryć. Unikalny pod względem artystycznym depozyt figurek z kłów hipopotama, najstarsze egipskie złote figury ukazujące przedhistorycznego władcę i jego syna-następcę, a także szereg niezwykłych budowli takich jak najstarsze na świecie browary czy rezydencja przedhistorycznego księcia wzbudziły ogromne zainteresowanie specjalistów i mediów na całym świecie. Niemal od samego początku okazało się, że naukowa wartość stanowiska jest ogromna i umożliwia zupełnie nowe spojrzenie na procesy prowadzące do powstania cywilizacji faraońskiej.
 
Dokonania polskich archeologów można będzie podziwiać od 1 września 2011 roku w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu na przepięknych zdjęciach fotografa ekspedycji - Roberta Słabońskiego. Ukazują one nie tylko najważniejsze z odkrytych zabytków, ale także sposób prowadzenia prac wykopaliskowych, dokumentacyjnych czy konserwatorskich. Równocześnie urzekają pięknem i maestrią wykonania. Wystawa potrwa do 2 października 2011, a wernisaż odbędzie się w czwartek, 1 września, o godzinie 16.00.
 
Cywilizacja starożytnego Egiptu wydaje się być, na pierwszy rzut oka, dobrze znana. Piramidy, monumentalne świątynie, czy królewskie grobowce badane są od ponad stu lat i dostarczyły już licznych spektakularnych odkryć. Pozwoliło to na rozstrzygnięcie wielu zagadek i znaczny postęp w rekonstrukcji dziejów państwa faraonów. Nadal jednak nasza wiedza jest bardzo skromna i ciągle pojawiają się nowe nierozwiązane dotąd problemy, czy błędne, wynikające z niedostatecznej ilości danych, hipotezy i teorie. Jednym z najważniejszych zagadnień we współczesnej egiptologii, wciąż dalekich od rozwiązania, są początki państwa egipskiego. Szczególnie istotnym, a jednocześnie słabo zbadanym problemem, jest kwestia zjednoczenia się dwóch rejonów - Górnego i Dolnego Egiptu. Było to w efekcie początkiem monarchii pierwszych faraonów. Leżące w Delcie Nilu stanowisko Tell el-Farcha okazało się być potężnym źródłem informacji na temat tego rejonu w okresie kształtowania się Egipskiej państwowości. Trzy niepozorne, pokryte ostrą trawą wzgórza kryją bowiem w sobie resztki domów, warsztatów i grobów. Dotychczasowe badania archeologiczne potwierdziły, że stanowisko obejmuje okres 1000 lat historii, zaczynającej się wiele setek lat przed powstaniem państwa faraonów, i dzielącej się na kilka wyraźnych faz.
 
Robert Słaboński, archeolog i fotograf, dokumentuje (od 1998) badania wykopaliskowe dla Instytutu Archeologii UJ w Krakowie. Zatrzymuje w kadrze życie codzienne ekspedycji polskich archeologów i lokalnych pracowników, wykonujących swoje zadania bardzo często w skrajnych warunkach, np. na pustyni czy w środkowoamerykańskiej dżungli, a pomocnych przy dokonywaniu spektakularnych odkryć naukowych, jak to na stanowisku Tell el-Farcha w Egipcie i Nakum w Gwatemali. Fotograf współpracuje z kilkoma wydawnictwami, m.in. z "Gazetą Wyborczą", "Newsweekiem", magazynem "National Geographic", dla których przygotowuje również fotoreportaże tematyczne z wielu zakątków świata, m.in. z Afryki Zachodniej (Rajd Dakar), Egiptu, krajów Bliskiego Wschodu, krajów Ameryki Środkowej (Gwatemala, Belize, Meksyk). Obok
wystawy "Kość i Złoto", pokazywana jest w Polsce również nowa wystawa fotograficzna Roberta Słabońskiego "Odkrywanie Tajemnic Majów", prezentująca prace wykopaliskowe prowadzone przez krakowskich archeologów w Gwatemali.
 
Komisarz: Marcin Ogrocki
Wernisaż wystawy: 1 września 2011, godz. 16.00
Czas: trwania wystawy: 1.09-2.10.2011
Miejsce: Muzeum Górnośląskie w Bytomiu, gmach główny, sala B