ODBIERZ TWÓJ BONUS :: »

Polska egzotyczna tom 2. Przewodnik Rewasz

(ebook) (audiobook) (audiobook)
Autor:
Grzegorz Rąkowski
Polska egzotyczna tom 2. Przewodnik Rewasz Grzegorz Rąkowski - okładka książki

Polska egzotyczna tom 2. Przewodnik Rewasz Grzegorz Rąkowski - okładka książki

Polska egzotyczna tom 2. Przewodnik Rewasz Grzegorz Rąkowski - okładka audiobooka MP3

Polska egzotyczna tom 2. Przewodnik Rewasz Grzegorz Rąkowski - okładka audiobooks CD

Wydawnictwo:
Rewasz
Ocena:
Bądź pierwszym, który oceni tę książkę
Stron:
414
Druk:
oprawa miękka
Autor zaprasza na niekonwencjonalną wędrówkę wzdłuż wschodniej granicy Polski, od Drohiczyn nad Bugiem do Medyki koło Przemyśla. Jest to wyprawa w barwny i naprawdę nieco egzotyczny świat pogranicza, w którym ocalały jeszcze relikty naszych dawnych Kresów. Trasa wiedzie bowiem wzdłuż historycznego pogranicza etnicznego, gdzie w średniowieczu posuwające się od wschodu ruskie osadnictwo z Wołynia i Rusi Czerwonej zetknęło się z postępującym od zachodu osadnictwem mazowieckim i małopolskim. Dawne stosunki etniczne i religijne zostały zaburzone przez powojenne wysiedlenia ludności ukraińskiej. Mimo to jednak mamy do czyniuenia na tych ziemiach z mozaiką różnych wyznań i grup ludności. Elementami tej mozaiki stanowią: prawosławni Białorusini w Drohiczynie i ich barwne święto Jordanu, potomkowie dawnych nadbużańskich unitów - dziś katolicy - i ich sanktuaria w Pratulinie i Kodniu, neounici w Kostomłotach, prawosławny klasztor w Jabłecznej, Ukraińcy-grekokatolicy w Chotyńcu i Ukraińcy-prawosławni w Kalnikowie. Znaleźć też można ślady po innych "egzotycznych" mieszkańców terenów nadbużańskich: Tatarów w Lebiedziewie, niemieckich "olędrów" z Meklemburgii oraz Żydów, po których zostały dziś synagogi i stare cmentarze.

Wreszcie przyroda: dolina Bugu - rzeki dzikiej i nieuregulowanej. Rzeka zachowała swój naturalny charakter - kręty bieg z licznymi zakolami, starorzeczami i naturalną, bogatą roślinnością. Uroku rzece i całej trasie wędrówki dodają nadbużańskie wioski, gdzie zachowała się jeszcze tradycyjna zabudowa drewniana, a obejścia zdobią drewniane płoty i ogródki z malwami.

Wszystko to tworzy typową dla Kresów "egzotyczną" mieszankę etniczno-kulturowo-religijną, o której większość Polaków ma jedynie blade pojęcie, bądź też zupełnie sobie jej nie uświadamia.

Wybrane bestsellery

Zamknij

Wybierz metodę płatności