ODBIERZ TWÓJ BONUS :: »

Sztuka miejsca, czyli króciutki wstęp do sztuki Aborygeńskiej

2012-10-17 - 2012-10-17
Nie istnieje jedna sztuka Aborygeńska. Ma ona wiele swoich odmian, odzwierciedlając zróżnicowanie panujące wśród Aborygenów. Podzieleni na kilkadziesiąt grup, posługują się odmiennymi językami.

Zawsze jest to jednak język mówiony i do dziś kultura Aborygeńska nie stworzyła żadnych dzieł spisanych. Tym co najtrwalsza i najstarsze w tej kulturze jest więc sztuka naskalna. Brak przekazu pisemnego utrudnia jednak dokładne skodyfikowanie i ustalenie wieku Aborygeńskich dzieł rozsianych po całym kontynencie.

To co charakteryzuje tę sztukę, to jej ścisły związek z miejscem, czyli tym co najważniejsze w życiu Aborygenów. Miejsce należy jak najlepiej poznać, zrozumieć i oswoić – zdobyć wiedzę o trujących roślinach i najsmaczniejszych partiach mięsa, żyjących w okolicy gatunków żółwi czy ryb. Strzec się złych duchów, postępować zgodnie z obowiązującym prawem i respektować obowiązujące mity. Tę bezcenną wiedzą wymalowywano więc na skałach.

Doskonały przykład tego typu malarstwa znajdziemy m.in. w, położonym na północy nieopodal Darwin, Parku Narodowym Kakadu.

Jeśli chcesz dowiedzieć się czegoś więcej o sztuce aborygeńskiej, zapraszamy na blog: odwschodudozachodu.wordpress.com

(Małgorzata Krakowiak)


więcej ciekawostek »