ODBIERZ TWÓJ BONUS :: »

Świdowiec wyznakowany aż do Rachowa

2011-09-20 - 2011-09-20
W tym roku nadal są kontynuowane prace nad znakowaniem ukraińskich Karpat, obecnie realizowano pracę na Świdowcu gdzie w ubiegłym roku szlak przebiegający przez cały Świdowiec z Ust Czornej skończył się na Drohobracie. 
 
Obecne znakowania na Świdowcu zrealizowano ze środków Czesko-polskiego programu. Dotyczy to głównego szlaku o kolorze czerwonym. Przebieg jego to Drohobrat, Bliźnica, a dalej zejście do Kwasów (14km) i niebieski szlak z Bliźnicy bocznym żebrem w kierunku turbazy Perelisok i dalej do Rachowa (20 km). W ramach projektu były wybudowane również cztery drogowskazy na szczytach: Geriszaska (1762 m), Stig (1704 m), Źandarm (1763 m) a Bliźnica (1881 m) Drogowskazy zostały usytuowane w miejscach ważnych ze względu orientacyjnym, lub są na obrzeżach obszarów o wysokim stopniu zagrożenia lawinowego. Podczas okresu, w którym będzie występowało zagrożenie lawinowe na słupkach będą ustawiane tablice informacją o zagrożeniu lawinowym. 
Tablice lawinowe zostały sfinansowane przez Karpackie Turystyczne Stowarzyszenie z Czech i czasopismo Snow. 
 
W związku z dużym rozwojem infrastruktury turystycznej u podnóża głównego grzbietu Świdowca na Drohobracie miejsce to jest coraz częściej odwiedzane. Korzystając z nowo wybudowanych wyciągów krzesełkowych, często nie przygotowani turyści wyjeżdżają na Stig (1704 m) i Peremyczke (1554 m) gdzie nieopodal górnych stacji wyciągów są miejsca niebezpieczne szczególnie w okresie zimowym. Często turyści znajdują się tam bez odpowiedniego wyposażenia i ubrania turystycznego. W sezonie zimowym na Drohobracie jest niemal 2500 miejsc noclegowych, wystarczy że choć mała część tam przebywających ruszy w najwyższe części Świdowca to i tak na grani może być sporo osób. W związku z tym znacząco wzrosła liczba akcji ratowniczych w tym terenie. W większości dotyczą one sytuacji gdzie narciarze próbują zjeżdżać poza trasą, turyści wychodzą na przejścia granią bez podstawowego sprzętu zimowego czy skiturowego, bez wyobraźni i doświadczenia. 
Projekt dotyczący lawinowych prewencji wsparli ratownicy Górskiej Służby Czech i Bieszczadzki GOPR.
 
Po tragicznej śmierci młodego turysty z Ukrainy, w grudniu 2010 r. gdzie we mgle i burzy śnieżnej w odległości 4 km od szczytu Stig nad Drohobratem stracił orientację w terenie. Nocą temperatura spadła bardzo nisko, nie przeżył przymusowego biwaku. Jego ojciec po tym zdarzeniu zainicjował wybudowanie oznakowania grzbietów Świdowca nad Drohobratem od Stigu do Trojaski. Dokładne oznakowanie włącznie z drogowskazami pozwoli na bezpieczniejszy powrót do bazy szczególnie w sytuacjach kiedy następuje gwałtowne załamanie pogody. 
 
Przy współpracy z czeskim Karpackim Turystycznym Stowarzyszeniem i ukraińską Funfacją Karpackie Ścieżki były przygotowane słupki i dodatkowe drogowskazy (widoczne na schemacie) Funadacja Karpackie Ścieżki zorganizowała grupę 24 wolontariuszy z całej Ukrainy, niektórzy z nich byli znajomymi tragicznie zmarłego turysty.
 
Pod koniec sierpnia wybudowano 8 słupków orientacyjnych i 8 drogowskazów. Do działań przyłączyły się służby ratownictwa górskiego HPRZ, an czele z naczelnikiem posterunku Jasinia  Stepanem Robczukem. Wolontariusze w trakcie prac korzystali z bezpłatnej gościny i wyżywienia w pensjonacie U Stepana. Tuż obok tego pensjonatu jest skrzyżowanie szlaków turystycznych. 
 
Znakowanie na Świdowcu na odcinku Drohobrat – Bliźnica – Rachów i zejście do Kwasów mogło być zrealizowane w 2011 r. dzięki wsparciu finansowemu ze środków władz Republiki Czeskiej w ramach projektu "Czesko-polskiego fora Ministerstwa spraw zagranicznych (Česko-polského fóra Ministerstva zahraničních věci ČR). 
 
 
Podziękowanie należy złożyć gospodarzowi pensjonatu  U Stepana 


(karpatywschodnie.pl)
 
więcej ciekawostek »