ODBIERZ TWÓJ BONUS :: »

Nowe schronisko w Gorcach

2013-01-07 - 2013-01-07

W Gorcach powstanie nowe schronisko turystyczne. Stanie na szczycie Lubania (ok. 1225 m). Zimą 2014 roku ma przyjąć pierwszych wędrowców. Stanie w tym samym miejscu, gdzie przed II wojną światową wzniesiono w latach 1936-1939 schronisko przy Samorodach. Podczas wojny spalili je Niemcy. Do dziś zostały tylko resztki ruin.

Budową ma zająć się Spółka z o.o. Schroniska i Hotele PTTK "Karpaty". Nowa inwestycja będzie kosztować co najmniej kilka milionów złotych. Koszt to niemały, ale za te pieniądze ma na najwyższym szczycie w Pasmie Lubania w południowo-wschodniej części Gorców powstać jeden z najnowocześniejszych obiektów w polskich górach. 

- Wydaje nam się, że jest to miejsce na tyle popularne wśród turystów, że schronisko z pewnością się tam przyda - mówi Jerzy Kalarus, prezes PTTK "Karpaty". - My będziemy głównym inwestorem, ale nie ukrywam, że liczymy na współpracę okolicznych gmin, urzędu marszałkowskiego i miejscowego nadleśnictwa. 

Kalarus ma podstawy, by liczyć na współpracę, tym bardziej że kilka dni temu stosowną deklarację poparcia dla budowy nowego schroniska podpisali przedstawiciele władz województwa małopolskiego, samorządu lokalnego gmin pienińskich, gorczańskich, powiatów nowotarskiego i sądeckiego, Nadleśnictwa Krościenko, PTTK w Krakowie oraz Zarządu Spółki Schroniska i Hotele PTTK w Nowym Sączu.

Nowe schronisko będzie dysponować około 40 miejscami noclegowymi. - Pokoje mają być wieloosobowe, typowe dla schronisk górskich. Budynek będzie w pełni nowoczesny i ekologiczny - wyjaśnia Kalarus. PTTK zamierza zastosować kolektory słoneczne i pompy ciepła. - Będziemy musieli sami wytwarzać prąd dla schroniska, bo tam nie została jeszcze doprowadzona sieć energetyczna. Gdybyśmy chcieli taką sieć zainstalować, kosztowałoby nas to niemal tyle samo co budowa nowego obiektu - wyjaśnia prezes PTTK "Karpaty". 

Jednak zanim rozpoczną się prace budowlane, PTTK musi zamienić działki z Nadleśnictwem Krościenko. - Mamy jedną polanę w okolicach, a miejsce gdzie stało stare schronisko nie należy do nas. Jednak deklarację poparcia podpisało także Nadleśnictwo, więc myślę, że nie będzie problemu z zamianą - mówi Kalarus. 

- PTTK musi budować na swoim, by móc starać się o zewnętrzną dotację. Jesteśmy za tym, by na Lubaniu powstało schronisko - potwierdza Olaf Dobrowolski, nadleśniczy Nadleśnictwa Krościenko. - Są jednak pewne problemy do rozwiązania, chociby droga dojazdowa na miejsce budowy. 

Gdyby wszystko szło pomyślnie, prace mogłyby rozpocząć się wiosną 2014 roku, a zakończyć przed zimą. - W czasie podpisywania deklaracji poparcia zobowiązałem się, że nową inwestycję będziemy w stanie rozpocząć i zakończyć w trakcie jednego sezonu budowlanego. Będzie duży pośpiech, ale myślę, że się uda - zaznacza Kalarus. 

Na Lubaniu 

Stare schronisko Przy Samorodach na Lubaniu na około 100 miejsc noclegowych zbudowano z inicjatywy Tatrzańskiego Towarzystwa Narciarzy w latach 1936-1939. Podczas II wojny światowej służyło partyzantom i ukrywającym się przed Niemcami. Hitlerowcy we wrześniu 1944 r. spalili je.

W latach 1973-1974 na polanie Wyrobek postawiono bacówkę turystyki kwalifikowanej. Spłonęła w styczniu 1978 r. Według ludowych podań jest to miejsce przeklęte - tutaj za sprawą czarów zapadło się pod ziemię stado owiec i pilnujący go juhasi.

Na Lubaniu po dziś dzień (w sezonie letnim) funkcjonuje baza namiotowa, prowadzona przez Studenckie Koło Przewodników Górskich z Krakowa. To jedna z najstarszych baz studenckich w naszych górach i chyba najstarsza z funkcjonujących do dnia dzisiejszego. Pierwszy raz stanęła ona na polanie pod szczytem Lubania w 1967 roku. Baza położona jest na wysokości 1200 m n.p.m. (jest to więc najwyżej położona baza namiotowa w Beskidach), przy czerwonym szlaku biegnącym z przełęczy Knurowskiej do Krościenka. Czynna jest w miesiącach letnich, zazwyczaj od 26 czerwca do 30 sierpnia. Posiada 56 miejsc noclegowych w małych namiotach 2-4 osobowych, stojących na drewnianych podestach. W namiotach śpi się na materacach piankowych, istnieje rónież możliwość wypożyczenia śpiwora lub koca. Można też na Lubań przyjść z własnym namiotem.

(e-gory.pl)

więcej ciekawostek »