ODBIERZ TWÓJ BONUS :: »

Dochodowa turystyka religijna

2012-03-20 - 2012-03-20
Według ministra gospodarki Alvaro Santosa Pereiry, zwiększenie wsparcia dla tej niszy ze strony państwa jest konieczne w związku z dużym i mało dotychczas wykorzystanym potencjałem tego sektora w Portugalii. Członek centroprawicowego rządu przypomniał, że 75 proc. dziedzictwa materialnego tego iberyjskiego kraju stanowią obiekty religijne.

"Branża ta była dotychczas traktowana po macoszemu przez władze państwowe. A szkoda, bo może ona napędzać naszą gospodarkę i odegrać ważną rolę w jej odbudowie" - powiedział Santos Pereira. W tym roku z państwowych środków wsparte zostaną m.in. inwestycje w budowę dróg i obiektów dla pielgrzymów na szlakach łączących Fatimę z Coimbrą i hiszpańskim Santiago de Compostela. Liczące ponad 250 km trasy przeznaczone są zarówno dla pieszych, jak i rowerzystów.

"Łączny koszt realizacji przedsięwzięć w infrastrukturę religijną w środkowej Portugalii oceniany jest w tym roku na 0,5 mln euro" - powiedział Pedro Machado z oddziału Portugalskiej Organizacji Turystycznej w Coimbrze.

Rządowi eksperci przewidują, że dzięki realizacji zapowiadanych na 2012 r. inwestycji w budowę szlaków oraz baz noclegowych dla pielgrzymów sektor turystyki religijnej w Portugalii może zanotować wynik na poziomie przekraczającym 1 mld euro. Szacuje się, że pielgrzymi stanowią już 10 proc. wszystkich osób spędzających urlop w Portugalii. Roczne obroty sektora turystyki religijnej w tym iberyjskim kraju oscylowały w ostatnich latach na poziomie 700 mln euro.

Głównymi ośrodkami turystyki religijnej w Portugalii jest Lizbona, Braga, Lamego oraz Fatima. Do tego znanego na całym świecie sanktuarium maryjnego przybywa w ciągu roku ponad 5 mln turystów. Czwartą pod względem liczby grupę narodowościową - po Portugalczykach, Hiszpanach i Włochach - stanowią wśród pielgrzymujących tam osób Polacy.

W 2011 r. przybyło tam prawie 12,5 tys. turystów w ramach 261 zorganizowanych grup z Polski.

(wp.pl)
więcej ciekawostek »